Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirurji) Prof. Dr. Cengiz Kuday, Ebru Gündeş'in basına yeni çıkacak kasetinin tanıtımını yaparken beyin kanaması geçirmesinin bir şans olduğunu belirterek,

Asrın beyin cerrahı seçilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in öğrencilerinden olan, daha önce Millliyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila ve sanatçı Levent Yüksel gibi tanınmış isimlerin de ameliyatını yapan Kuday, üst üste beyin kanaması geçirenlerin yaşamasının çok zor olduğunu kaydererek, "Açıkçası umutsuzdum" diye konuştu. Gündeş'in iyi ve uyumlu bir hasta olduğunu belirten Kuday, "Çok zeki bir kız. Ne olduğunu biliyor. İşin dehşetini kavradığından her kurala uyuyor. Şımarıklık yapmıyor. Aynı zamanda çok dirençli" dedi.

İkinci ameliyat için 6 - 7 saatlik süreyi Hacettepe, Marmara ve diğer tıp fakültelerindeki meslektaşlarına danışarak geçirdiğini anlatan Kuday şunları söyledi:

"Ben hiç bir zaman tek başıma karar vermem. Gündeş'in ikinci ameliyatı öncesinde de konsültasyon yaptım. Kazanacaklarımızı ve kaybedeceklerimizi hesapladık. Bu bir anlamda beyin cerrahının vicdanı için de şart. Hasta size bir güvenle gelir. O güvene layık olmak lazım. Her defasında 'Benim yakınım olsaydı ne yapardım?' diye düşünürüm."

Gündeş'in beyin kanaması geçirmesindeki en büyük dezavantajının günde üç paket sigara içmesi olduğunu vurgulayan Kuday, ağır tiryakilik sonucu nikotinin damar elastikiyetini bozduğunu söyledi.

Kuday, Gündeş'in beyin kanaması geçirirken görüldüğü video görüntülerinin Şubat 2000'de ABD'nin New Orleans kentinde, Nisan 2000'de ise San Francisco'da düzenlenecek beyin cerrahisi kongrelerinde örnek olarak sunacağını belirtti.

Anevrizmanın korkunç yüzü

Türkiye'de beyin kanaması oranı her 100 binde 10 - 12. Her yıl 7 - 8 bin kişi, anevrizmaya bağlı beyin kanaması geçiriyor. Bu hastaların yüzde 10'u anında, yüzde 10'u da yolda ölüyor. Hastaneye geldikten sonra beklerken ölenlerin oranı ise yüzde 15. Yüzde 60 kadarı ise 30 gün içinde kaybediliyor. Yaşayanların oranı yüzde 5 civarında. En çok 55 - 60 yaş arası görülen anevrizmaya yol açan risk faktörleri, hipertansiyon, sigara, doğum kontrol hapları, alkol alımı, hamilelik, uyuşturucu, yaş ilerlemesi ve kan basıncındaki değişiklikler.


MİLLİYET Gazetesi  /  14 Aralık 1999

Tarih 14.12.1999 editor@florence.com
Paylaş