1999 yılında beyin kanaması geçiren Ebru Gündeş'in doğumuna Prof. Dr. Kuday'ın da girmesi akıllara 'Beyin kanaması geçirene doğum riskli mi' sorusunu getirdi

Anevrizma (Damar genişlemesi) nedeniyle beyin kanaması geçirdiği zaman Ebru Gündeş'i hayata döndüren Prof. Dr. Cengiz Kuday, ünlü şarkıcının doğumu sırasında da hastanede hazır bulundu. Akıllara gelen "Ameliyat riskli miydi" sorusunu cevaplayan ünlü beyin cerrahı Kuday, "Ebru Hanım için hiç risk yoktu. Ancak vefa için oradaydım" dedi.

1999 yılında, albüm tanıtımı sırasında beyin damarlarında oluşan anevrizma nedeniyle beyin kanaması geçiren Ebru Gündeş, Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi'nde Prof. Dr. Cengiz Kuday ve ekibi tarafından yaşama döndürülmüştü. Genç sanatçı geçtiğimiz gün aynı hastanede kızı Alara'yı dünyaya getirdi ve doktoru Prof. Dr. Cengiz Kuday'ın da ameliyata girmesini rica etti. Kuday da onu kırmadı. Ünlü doktor, "Aslında risk yoktu ama eski hastama vefa için oradaydım. Ebru Hanım gayet sakin ve rahattı" dedi. Ameliyata girme teklifinin Gündeş'den geldiğini belirten Kuday, "Bu tip bir ameliyat geçirmiş hastalar bazen endişe edebiliyorlar. Oysa onların riski, hiç ameliyat geçirmemiş insanlardan daha az" dedi.

Bilmesek daha da riskli

Anjiyo geçirmiş hastalarda önceden durumun bilindiğini belirten Kuday, "Durumu bilinmeden ameliyata giren pek çok hasta oluyor, risk onlarda daha fazla" diye ekledi. İçinin rahat etmesini istediği hastalarının aynı yöndeki ricalarını kırmayacağını dile getiren Kuday, "Biliyorsunuz moral çok önemlidir. Zaten bu tip istekleri olan, içlerinin rahat etmesi için ameliyatları sırasında hastanede bulunduğum başka hastalarım da oldu" şeklinde konuştu.

Gündeş'in sezaryen sırasında ameliyathanede bulunmadığını dile getiren Kuday, "Operasyon öncesi merhabalaştık, çok sakin ve gayet rahattı" dedi. Aynı anda yan ameliyathanede kendi ameliyatını gerçekleştirdiğini anlatan Kuday, "Acil bir durumda mudahale edebilirdim ama buna hiç gerek kalmadı" diye konuştu.


SABAH Gazetesi / 17 Ekim 2011

Tarih 17.10.2011 editor@florence.com
Paylaş