Bir beyin ameliyatı sonrasında huyunuzun değişebileceğini biliyor muydunuz? Konuşkan bir insanken aylar süren suskunluğa bürünebilir, sanata yeteneğiniz yokken dahi bir müzisyene dönüşebilirsiniz. Sakin ve düzenli bir kişiyken ameliyat sonrasında sinirli, küfürbaz ve dağınık biri haline de gelebilirsiniz. Hatta geçirdiğiniz operasyon sonrası 70 yaşında hiper cinsel yaşamınızla çevrenizi şaşırtabilirsiniz. İşte, “olmaz” denenin “olur” olduğu vakalar...

Beyin Ameliyatları Kişilik Değişikliğine Etki Eder mi?İnsan beyni dünyadaki okyanusların su moleküllerindeki elektrik yükünden daha fazlasını trilyonlarca sinir hücresi içinde depolayabilmesine karşın, günümüzde bilimsel olarak beynin hala çok az bölümünü biliyoruz.

Yapılan ameliyatlar sonrası hastalarda çok sayıda karmaşık ve şaşırtıcı değişiklik de bundan kaynaklanıyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kuday, “Her cerrahın hastalarının ameliyat sonrası karşılaştığı değişik tablolar bulunabilir. Örneğin ameliyat öncesi hiç müzik kabiliyeti olmayan biri bu kabiliyeti kazanabilirken bu alanda yetenekli biri bu becerisini kaybedebilir” diyor ve devam ediyor; “Bu sadece müzik özelinde olmayıp diğer sanatsal becerilerin ortaya çıkması veya kaybedilmesi özelinde de olabilir.

Genç bir beyin cerrahı, Acta Neuro Surgery’de çıkan yazısında, Ravel’in ünlü eseri Bolero’yu kafa travmasının ardından geçirdiği bir ameliyat sonucunda yazdığını ve bunun daha önce ürettiği eserlerden çok farklı olduğunu belirtmişti.

Beyin Ameliyatları Kişilik Değişikliğine Etki Eder mi?Ameliyattan önceki yaşamında çok sakin ve düzenli olan bir kişinin, ameliyat sonrası; sinirli, geçimsiz ve düzensiz olma olasılığı olduğu gibi tam tersine sakin, düzenli ve şakacı bir insana dönüştüğü de görülebilir.

Beynin hipokampus gibi bazı özel bölümleri ameliyat edildiğinde kişilerde aşırı unutkanlık ve bir önceki günü hiç hatırlamama gibi durumlar meydana gelebiliyor.

Amigdala bölgesinde oluşan hasarlarda ise hastanın korku hissi tamamen kayboluyor.

Bu örnekler beynin çeşitli bölgelerindeki hasarlara göre çeşitlilik kazanıp farklı örneklerle karşılaşılmasına neden olabiliyor” diyor.


HABERTÜRK Gazetesi / 31 Temmuz 2018

Tarih 31.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş