Tek seans radyofrekans yöntemiyle bel ağrıları geçirilebilir

Radyofrekans nedir?

Belli frekanslarda ısı dalgası gönderen bir alettir. Bu aletin bir ucu iğneye benzer bir elektrota bağlanır. Oradan ağrılı bölgeye ulaşılır ve akım verilir. Ağrı ortadan kalkar. 
İki türlü radyofrekans çeşidi var. Biri yüksek ısıyla etki eder. Diğeri ısı yüksek olmadığı halde sinirlerin içindeki elektrolitlerin yapısını değiştirerek düşük ısıyla etkili olur. Hastalığın türüne göre ikisinden birini seçeriz. 

Bel ağrılarında radyofrekans etkili mi?

Evet. Bel ve boyun eklemlerinde faset sendromu denen bir ağrı çeşidi var. Genellikle 50 yaşından sonra görülür. 
Omurga ekleminden kaynaklanır.  Radyofrekans bu ağrı türünde çok etkilidir. Radyofrekans bel fıtığında da kullanılabilir. Özellikle diğer yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda... Örneğin iğne tedavisi, kök hücre uygulaması veya ameliyata rağmen iyileşmeyen fıtık ağrılarında radyofrekans tek seçenektir. Radyofrekans yöntemi kuyruk sokumu ağrısında da çok etkilidir. 

Bu ağrı neden olur?

Kuyruk sokumu ağrısı bazen travmalarla, düşmelerle o kemiğin kırılması ya da çatlamasıyla oluyor. Bazen bir neden bulmak mümkün olmuyor. En önemli belirtisi otururken ortaya çıkan ağrı. Kuyruk sokumu ağrısında neredeyse radyofrekans dışında başka tedavi seçeneği yok. Eskiden ameliyat yapılıyordu, o kemik çıkarılıyordu. Buna rağmen hastanın ağrısı geçmiyordu. Artık çok daha güvenli radyofrekans uygulaması tercih ediliyor. 

Radyofrekans nasıl yapılır?

Önce hastaya sedasyon dediğimiz hafif uyku hali yaratan ilaçlar veriyoruz. Ardından radyofrekansı küçük bir iğneyle sinirin en yakınına gönderiyoruz. O iğneyi yerleştirdikten sonra radyofrekansı belli bir süre uyguluyoruz. 

İşlem ne kadar sürüyor?

Bazıları 1.5 dakika bazıları 3 dakika sürüyor. Ama radyofrekans uyguladığımız süre bu. Yatış, hazırlık, anestezi derken yarım saati buluyor. İşlem yatış gerektirmiyor, hasta 2-3 saat takip edildikten sonra evine gönderiliyor. Genellikle 1 veya 2 seans yeterli oluyor. Bu arada radyofrekans ağrısız bir işlem olduğu halde mikrop bulaşmasını önlemek için mutlaka ameliyathane koşullarında yapılmalı. 

Ne kadar etkili oluyor?

İki tür radyofrekans var: Yüksek ısılı olanlarda sinirler daha derin şekilde uyuyor hale getiriliyor ama bir zaman sonra bu sinirler uyanıyor. Düşük ısılı radyofrekansta ise sinirler hiç uyumuyor ama ağrıyı iletmez oluyorlar. Böylece hasta ağrıyı fark etmiyor. Ağrısız dönem 1-2 yıl kadar olabiliyor. Bu tedavinin ardından hasta fizik tedavi desteği alır, bel ağrısına yol açan tetikleyicilerden uzak kalırsa ağrısızlık hali kalıcı oluyor. Ama ağrı tekrarlarsa diyelim ki 2 sene sonra o sinir uyanırsa tedavi tekrarlayabilir. 

Hasta işlemden ne zaman fayda görmeye başlar?

Aslında hemen ağrıları hafifler ama kalıcı etki 3 gün ya da l hafta sonra ortaya çıkar. Yöntemin başarı oranı çok yüksek, yüzde 70-80'lerde. 

Baş ağrılarında etkili mi?

Evet, ilaç tedavilerine yanıt vermeyen baş ve yüz ağrılarında radyofrekans çok etkili. Nevralji dediğimiz çok şiddetli, bıçak saplanması, elektrik çarpması gibi gelen ve dana çok yüz ve baş bölgesinde ortaya çıkan ağrıların tedavisinde kullanılır. 

Kanser ağrılarında da fayda sağlar mı?

Evet, iyileşmesi mümkün olmayan, dediğimiz yani radyofrekansla geçmeyen kanser ağrılarında 
da radyofrekans yöntemini kullanabiliyoruz. Özellikle ağrı bizim 'mucize sinirleri 

İşlemden önce ne tür hazırlıklar gerekir?

Kan sulandırıcılar bir süre bırakılmalı. Hastanın işlemde en az 4 saat önce su ve yiyecek alimim kesmeli. 


04.11.2019 Posta GazetesiTarih 7.11.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler