Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nedir ve Tedavisi

Bebeklik döneminde en sık rastlanan gıda alerjilerinden biri inek sütü alerjisidir. Bu durum inek sütündeki proteinlere karşı vücudun verdiği bir reaksiyondur. Bebeğiniz sürekli ağlıyor, gaz sancıları durmuyor ve konağı geçmiyorsa nedeni süt alerjisi olabilir.

Bazen inek sütü hayatınızı kabusa çevirebilir. Özellikle bebeklik döneminde bazı reaksiyonlar görülebilir. Başka bir gerçek de alınacak basit önlemlerle dramatik bir iyileşme sağlayabileceğinizdir. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Namdar Çelikkan, bebeklerde inek sütü alerjisiyle ilgili merak edilenleri anlattı...

Anne Sütü Alanlarda Risk Azalır

İnek sütü alerjisi çocuklarda en sık görülen besin alerjilerinden biridir. Vücudun inek sütünde bulunan proteinlere karşı anormal cevabıdır. Bu sebeple bir yaşına, hatta bazı kaynaklara göre iki yaşına kadar inek sütü tüketilmesi önerilmemektedir. Buna rağmen inek sütü alerjisi dediğimiz durum erken dönemde bebeklerde görülebilir. İçinde inek sütü proteini bulunan besinlerin alınmasıyla bu tür alerjik durumlarla karşılaşabiliriz.

Bunlar inek sütü kaynaklı mamalar ve hatta anne sütüyle beslenen bebeklerde annenin aldığı süt ve süt ürünlerine bağlı alerjik tepkimeler de vardır. Bilindiği gibi bebekler çoğu zaman huysuzdur. Bu bebeklerin bir kısmında inek sütü allerjisi vardır.

Bir insan her yaşta inek sütü alerjisi olabilir ama genellikle bebeklik döneminde ve çoğunlukla alınan mamalara ya da ek gıda döneminde başlanan süt ürünlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Genellikle 3-5 yaş arası süt alerjisi kaybolur ama bazen devam da edebilir. Süt alerjisi, bağışıklık sisteminin inek sütü proteinini vücuda karşı savaşması gereken bir durum olarak algılaması ve buna karşı alerjik reaksiyon oluşturmasıdır.

Belirtilere Dikkat!

İnek sütü alerjisi genellikle bebeğin doğumundan sonraki ilk aylarda başlar. Mama alımından hemen sonra şikayetler görülebildiği gibi bazen de 7-10 gün içinde şikayet görülebilir. Bazen bebekte, emziren annenin aldığı süt ve süt ürünlerine karşı reaksiyon da görülebilir.

Eğer bebeğiniz;

• Normalden fazla huysuzsa
• Durmayan gaz sancıları varsa
• Kusuyorsa
• Kaşıntıları oluyorsa
• Pişiği ve konağı geçmiyorsa
• Yüzünde ve vücudunda düzelmeyen kuruluklar ile egzamalar varsa
• Sümüklü ya da kanlı kaka yapıyorsa
• Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hırıltısı oluyorsa
• Sebepsiz öksürükleri varsa inek sütü alerjisi düşünülmelidir

Bazen de çok ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) görülebilmektedir; Nefes darlığı, kan basıncının yükselmesi ve yoğun bakım ihtiyacına kadar gidebilmektedir. Bu tür ciddi alerjiler daha çok inek sütü yerine fıstık gibi kabuklu yiyeceklere bağlı görülmektedir.

Özel Mamaları Tercih Edin

Bebeğinizin süt alerjisi varsa, alınacak bazı önlemler tedavi bakımından büyük önem taşır. Eğer bebeğinizde inek sütü alerjisi varsa ve sadece anne sütü alıyor ise bu noktada annenin diyetini düzenlemek gerekir. Bu durumda annenin süt ve süt ürünleri tüketmesine son verilmeli, fakat kalsiyum ihtiyacını karşılayacak alternatifleri tercih etmesi sağlanmalıdır.

2006 yılından beri yiyeceklerde, süt ve süt ürünü içerip içermediğine dair etiketler bulunmaktadır. Eğer bebeğiniz inek sütü proteini içeren mama tüketiyorsa doktorunuzun önerisiyle hipoalerjenik (alerjiye duyarlı) mamalara geçilmelidir.

Hipoalerjenik mamalardaki proteinler daha küçük parçalar halindedir. Böylece daha küçük hale gelen proteinler alerjik olarak algılanmamaktadır.

Doktor Kontrolü Çok Önemli

Bebekte inek sütü alerjisi varsa alternatif olarak keçi ya da badem sütü verilmesi güvenli değildir ve önerilmemektedir.

Mamayı değiştirdikten iki ve dört hafta arasında değişen zaman içerisinde alerji bulgularının geçmesi beklenir. Bebek, ek gıda döneminde mutlaka kontrol için doktora götürülmelidir. Bu döneme yavaşça ve ilk olarak en az alerjik olduğu bilinen besinlerle başlanmalıdır. Doktorun söyledikleri dikkatle uygulanmalı ve kontrollü şekilde hipoalerjenik mamalara geçilmelidir. Bu dönemde ek gıdalara en az bir yaşına kadar devam edilebilmektedir.

  • Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nedir ve Tedavisi
Tarih 21.5.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler