Kilo vermek için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz şart.

Kilo vermek istiyorsanız dengeli beslenme ve egzersiz şart. Tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı olabilecek bazı gıdalar var. İşte yulaftan avokadoya, keçi peynirinden tarçına besinler...

Doğru beslenmek, insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gereken besi değerlerini yeterli ve dengeli miktarda almasıdır. Mühendislik harikası gibi sunulan, bayatlaması engellenmiş, yapay lezzet katıcı ve renklendiricilerin giydirilmiş besinler kilo aldırıcı ve birçok hastalığa neden oluyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Özgür Şamilgil tok tutan besinleri anlattı.

Çikoltayla Zayıflayın: Yağ yakmayı kolaylaştırıyor. Tuza, şekere, yağa karşı iştahı azaltıyor. Kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyona karşı koruyucu etki gösteriyor.

Avakado Mucizesi: Bu tropik meyve içerdiği faydalı yağ, protein ve yüksek lif oranı sayesinde hem lezzetli hem de doyurucu kilo almayı engelleyici besinler arasında gösteriliyor.

İçeceğin Sağlıklı Süsü: Tarçın insülin direncini azaltarak, kan şekerini dengeleyerek yağ yakılmasına yardımcı oluyor. Şeker hastalığı riskini azaltıyor. Günde 5-6 gr taze çekilmiş toz halinde tüketilmesi öneriliyor.

Keçi Peynirinin İnanılmaz Gücü: En uzun ve sağlıklı yaşayan kilo sorunu olmayan topluluklardan biri olan Giritlilerin günde yaklaşık 200-300 gr keçi peyniri tükettikleri biliniyor. Yeşillikle beslenen keçilerden elde edilen peynirin içerdiği yağ asidi ise tok kalmaya yardımcı oluyor.

Bol Bol Yoğurt Tüketmeli: Birçok çalışma yoğurt tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğunu, protein içeriği sayesinde tok tutucu olduğunu gösteriyor. Üstelik ev yapımı yani probiyotik içeriği yüksek olan yoğurdun sindirimi kolaylaştırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de bulunuyor.

 

AKŞAM   I   03 Nisan 2015

  • Kilo vermek için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz şart.
Tarih 3.4.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler