Her başağrısı migren ya da tümör sebepli değildir

Doktorlara göre uzun süredir devam eden baş ağrısı genellikle kötüye işaret değil. 

Ancak kısa bir süre önce başlamış, tekrarlayan ve şiddetlenen ağrıların altında ciddi bir hastalık yatabilir

Baş ağrısının kaynağı beyin midir?

Hastalar hep beyinlerinin ağrıdığını söyler.

Halbuki vücudumuzda ağrımayan tek organ beyin dokusu. Beyni kesseniz de ağrımaz. Kafanın içinde ağrıya yol açan beynin zarları ve damarlarıdır. Beyinde ağrı olabilmesi için bu zarların iltihaplanması, zarar görmesi veya onları gerecek, itecek, büyük bir şey olmalı. Küçük bir tümör, apse, veya beynin içinde oluşmuş bir kanama kişide ağır bir felç yapabilir ama hiç baş ağrısına sebep olmayabilir. Başında ağrı olduğunda hastaların hepsi beyninde bir sorun olduğundan kuşkulanır. Halbuki ağrı biz doktorları çoğu zaman rahatlatan bir durum. Çünkü ağrı beyindeki bir olumsuzluğu değil, daha çok beyin dışındaki bir olayı bize düşündürür.

Ağrılar genellikle başın hangi bölümünde olur?

Göz problemi, burun sorunu, kulak rahatsızlıkları da ağrı yapabilir.

Stresle gelen sinirsel ağrılar kafanın tamamında, yaygın bir ağnya yol açar. Strese bağlı olarak başın tepesinde de bir ağrı oluşabilir.

Migren ise kafanın yansını tutar, mesela ağrı sadece başın sağ ya da sol tarafında görülür. Özellikle ense, boyun ağrısı migrene çok sık eşlik eder. Hatta migrenli hastalann yüzde 80'inin ensesi, boynu ağrır.

Maalesef bu tür ağnlar çoğu kez boyun kireçlenmesi ya da boyun fıtığı yanlış teşhisi alır. Aslında boyun problemleri nadiren baş ağrısı yapar. Çünkü bu tür hastalıklarda etkilenecek kafaya giden bir sinir yoktur.

Sinirsel baş ağrıları ve migren.

Bunun dışında daha seyrek görülen baş ağrıları var. Ama baş ağrısı beyin tümörü, beyin kanaması gibi hastalıkların da belirtisi olabilir.

Ne zaman ciddidir?

Ağrı bazen kıymetli bir hastalık habercisi. Ancak bazen sınırı aşarak kendisi bir hastalık olarak ortaya çıkabilir. îşte bu ayrımı iyi yapmak gerekir: Ağrı ne zaman bir hastalığı haber verir, ne zaman kendisi bir hastalık olarak karşımıza çıkar?

Bu soruya şu yanıtı vermek doğru: Baş ağrısı her zaman önemsenmeli.

Çünkü beyindeki bir tümörün, damar- balonlaşmasının veya migreninin işareti olabilir. Eğer uzun süreden beri ağrınız varsa, zaman zaman baş ağrısı ataklarınız oluyorsa bu bizi korkutmaz. Baş ağnsı krizi hafif olabilir, ya da bazen kişiyi yatağa düşürebilir. Yanm saat de üç gün de sürebilir. Ama kriz aralarında hastanın ağnsı yoksa bu durumun bir başka hastalığın belirtisi olma ihtimali düşük.

Peki hangi ağrılar korkutur?

Yakın zamanda başlamış, başladıktan sonra gittikçe şiddetlenen, her gün olan ağnlar bizi korkutur. Böyle bir ağnnın altında beyinde ciddi bir problem çıkma ihtimali yüksek. Bu nedenle bu tür durumlarda tetkik istenmeli.

Mesela baş ağrınız bir-iki hafta önce başladıysa mutlaka araştırılmalı. Bu, basit bir baş ağnsı da olabilir; ama altından sinüzit, tümör de çıkabilir.

Ağrı kesici ilaçlarla geçen ağrı önemsiz mi?

Hayır. Çünkü baş ağrısı neye bağlı olursa olsun alınan ağrı kesiciyle geçebilir. Eğer ağrı başka bir hastalığın habercisiyse bu ilaçları kullanmak önemli bir uyarıcıyı ortadan kaldırır.

Bu yüzden özellikle tekrarlayan ve yakın zamanda başlamış, her gün olan baş ağrıları için ağrı kesici kullanmak yerine bir doktora başvurmak en iyisidir.

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç Dr. Göksel Bakaç Tümay, migrenin belirtilerini anlattı:

  • Ağrınız tekrarlayıcı mı?
  • Ataklar 4-72 saat devam ediyor mu?
  • Genellikle tek taraflı ve zonklayıcı mı?
  • Aynı taraftaki gözde de şiddetli ağn var mı? Bununla birlikte hastalann 1/3'ünde ağn iki taraflı da olabilir.
  • Atak sırasında sizi ses ve ışık rahatsız ediyor mu?
  • Merdiven çıkma gibi fiziksel aktivite ile ağn artıyor mu?
  • Şiddetli ağrılara bulantı, kusma eşlik ediyor mu?
  • Ağrınızı en çok ne tetikliyor? Açlık, uyku düzeninde değişiklik, adet dönemi, sıcak veya lodoslu havalar, kırmızı şarap, çikolata, beyaz peynir gibi yiyecekler...
  • Ağn çoğu zaman karanlık ve sessiz bir ortamda uyunduğunda hafifliyor veya geçiyor mu?
  • Öncesinde'dil, yüz ve kolda uyuşma, güçsüzlük; konuşma bozukluğu yaşıyor musunuz?

Yukandaki belirtilerden birkaç tanesine 'Evet' yanıtını verdiyseniz baş ağrınızın nedeni muhtemelen migrendir.

 

Tarih 11.8.2016 editor@florence.com
Paylaş