Uykuda Diş Sıkma Kulak Çınlatır

Rahatsız Eder Ama Tehlikeli Değil

Dışarıdan herhangi bir ses uyaranı olmaksızın kulakta veya kafa içinde ses algılamasına kulak çınlaması diyoruz. Bu ses devamlı veya aralıklı olabiliyor. Kulak çınlaması kendi başına bir hastalık değil. Eşlik eden bir sorunun bulgusu olarak kabul etmek gerekiyor. Hastayı ileri derecede rahatsız edebiliyor. Neyse ki altta yatan sebep genellikle kanser gibi kötü hastalıklar değil.

Ses Dışarıdan Duyulabilir

Kulak çınlaması basitçe objektif ve sübjektif olmak üzere ikiye ayrılıyor. Objektif tipinde kulaktaki ses doktor veya diğer kişiler tarafından da duyuluyor. Bu tipteki çınlamada sebep bulunabiliyor, tedavi de bazen mümkün oluyor. Subjektif tipte muayene bulguları normal çıkıyor, ses sadece hasta tarafından duyuluyor. Bu tür kulak çınlamasıyla daha sık karşılaşıyoruz. En sık sebebi ise işitmeyi sağlayan iç kulaktaki tüylü hücrelerin hasar görmesi. Herhangi bir sebebe bağlı olarak bu tüylü hücreler hasar görüyor ve beyne sürekli ses sinyali gönderiliyor. Bu da gerçekte olmayan bir sesin duyulmasına yol açıyor.

40 Yaşından Sonra Sıklaşıyor

Her 5 erişkinden biri, kulak çınlamasından yakınıyor. En sık 40 yaşından sonra görülüyor ve yaş ilerledikçe sıklığı artıyor. 60 yaşından sonra işitme fonksiyonları azalıyor. İç kulakta tüylü hücrelerdeki hasara bağlı olan bu duruma çınlama eşlik edebiliyor.

En Önemli 6 Nedeni

1-Yüksek sese maruziyet: Fabrika, makine gürültüsü veya yüksek sesli müziğe uzun süre maruz kalmak, sürekli kulaklıkla müzik dinlemek iç kulak yapılarına kalıcı zarar verir. Benzer bir tablo patlama veya silah atışı benzeri çok yüksek miktarda sese maruz kalanlarda da görülür.
2- Orta kulak kemiklerindeki bozuklar: Özellikle orta kulaktaki kemikçilerin kireçlenmesine bağlı işitme kaybı ile seyreden otoskleroz hastalığında kulak çınlaması sık görülen bir tablodur.
3- Kulak kiri ve iltihaplı dış kulak yolu hastalıkları: Kulak kiri, kulak kanalını tıkayacak kadar birikirse veya dış kulak yolunda havuz, deniz gibi sebeplerden ötürü iltihaplanma varsa kulak zarında iltihabı bir süreç başlar. Bu da çınlama nedenidir.
4- Meniere hastalığı: İç kulak sıvı basıncının aşırı artmasıyla seyreden bu hastalıkta baş dönmesi atakları ile birlikte işitme kaybı ve kulak çınlaması görülür.
5- Çene eklem hastalıkları: Çene eklemimiz dış kulak yolunun ön duvarına komşudur. Geceleri aşırı diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi eklemi aşırı zorlayan durumlar mikrobik olmayan iltihabi bir duruma yol açarak çınlama hissine sebep olabilir.
6- Damar hastalıkları: Damar sertliği yaşayan hastalarda damarların esnekliği bozulur ve kalp atışı ile senkronize kulakta ses duyulur.

Adım Adım Teşhis

• Önce çınlamanın sübjektif mi yoksa objektif mi olduğu muayeneyi yapan doktor tarafından ayırt ediliyor.
• İç kulakla ilgili sorunların anlaşılabilmesi için tüm hastalarda işitme ve orta kulak basınç testleri yapılıyor.
• Hastaların konuşmayı algılama eşikleri ölçülüyor.
• Gerek görülürse iç kulakta duymayı sağlayan esas hücreler olan dış tüylü hücrelerin fonksiyonları değerlendiriliyor. Bu amaçla otoakustik emisyon testi yapılıyor.
• Kulak çınlamasına tek taraflı sinirsel tipte işitme kaybı eşlik ediyorsa beyin ve kulak MR’ı çekiliyor.

İlaçla Tedavisi Yok

Altta yatan sebep saptanabilirse ve tedavisi mümkünse çınlama da kalıcı olarak geçiyor. Ancak çoğu olguda herhangi bir sebep bulunmuyor. Bu durumda hastayı endişelerinden kurtarıp psikolojik olarak desteklemek faydalı olabiliyor. Kulak çınlamasını tedavi edebilen bir ilaç bugüne kadar bulunamadı. Ancak hastanın bu sesi kafaya takmasını engelleyecek ve uykuya dalmasını kolaylaştıracak antidepresan ve sakinleştirici ilaçlar faydalı olabiliyor.

Yatak Odasına Ses Üreten Cihaz

Çınlamanın olduğu frekansta sürekli ses üreten cihazlar var. Bunlar hastanın yatak odasına yerleştiriliyor. Böylece gece uykuya dalmadan önce hastanın çınlamayı duymasını engelliyor. Bu amaçla özel üretilmiş ses cihazları kullanılabiliyor. Ama klima, havalandırma cihazı ve hatta radyodan çalan müzik dahi faydalı olabiliyor. İşitme kaybının da eşlik ettiği kulak çınlamasında çınlamayı baskılama özelliğine sahip yeni jenerasyon işitme cihazları işe yarayabiliyor.

16 Ağustos 2019/ Posta Gazetesi

Tarih 31.8.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler