İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, KBB bölümünden, Prof. Dr. Mehmet Tınaz, vertigonun kendi başına bir hastalık olmadığına, altta yatan bir başka hastalığın belirtisi olduğuna dikkat çekiyor.

Baş Dönmeleri Dikkate AlınmalıBulunduğu çevrenin kişinin çevresinde dönmesi veya hareket etmesi hissine vertigo denir. Dengesizlikten farkı, bir hareket illüzyonu yaşatması, yani çevredeki objelerin aslında olmadığı şekilde dönüyormuş gibi algılanmasıdır. 

Göz kararması ve dengesizlikten farklı olarak vertigonun pek çok nedeni olabilir!

Temel olarak beyin ve iç kulaktaki denge organı ile ilgili olmak üzere 2 ana bölgeden kaynaklanabilir, iç kulağın iki temel fonksiyonundan birisi işitme, diğeri de dengedir, iç kulak denge organındaki herhangi bir sorun baş dönmesi tablosu ile karşımıza çıkabilir.

İyi huylu pozisyona bağlı vertigo en sık görülen vertigo nede¬nidir. Ani kafa hareketleriyle ortaya çıkan ve birkaç saniye süren ataklar ile karakterizedir. Nadiren ciddi bir seyir gösterip çoğunlukla tedaviye iyi yanıt verir.

İç kulakta iltihabi bir sürece yol açabilecek herhangi bir olay ani başlangıçlı vertigoya neden olur.iç kulağın iltihabi hastalıklarında işitme ile ilgili kısımlar da etkilenebileceğinden, derecesi değişken olmak üzere işitme kaybı da eşlik edebilir, iç kulak ile ilgili iltihabi bozuklukların en sık sebebi orta kulak iltihabıdır.

Bir diğer kronik vertigo sebebi olan meniere hastalığında, vertigo atakları, kulakta çınlama ve işitme kaybından oluşan karakteristik üçlü yakınmalar görülür. Bu hastalıkta vertigoya eşlik eden ve hastalığın seyri boyunca şiddeti değişebilen işitme kaybı, hastalığın en tipik özelliklerinden birisidir.

Vertigoda kişi bir hareket hissiyatı yaşar, hareket eden kendisi veya çevre olabilir, en sıklıkla da odanın kişinin çevresinde dönmesi şeklinde tanımlanır. Vertigo sıklıkla göz kararması ve dengesizlik ile karışır. Araç tutması da yine farklı bir durumdur; burada denge sisteminin sarsıntı ve sallanma gibi tekrarlayan uyaranlara yanıt olarak denge adaptasyonunu sağlayamaması söz konusudur.

Ne zaman doktora başvurulmalı?

Ne şiddette olursa olsun vertigo ile uyumlu klinik yakınmalar var ise zaman kaybetmeden bir nörolog veya KBB hekimine başvurulmalıdır. Çoğu vertigo sebebi kendi kendini sınırlayan iyi huylu patolojilerdir ancak nadir de olsa merkezi sinir sistemi patolojilerinin de ilk semptomu basit bir vertigo olabilir ve ihmal edilmesi durumunda hayatı tehdit eden tablolar gelişebilir.

Çift görme, baş ağrısı, uykuya eğilim, konuşmada güçlük, anormal göz hareketleri, bilinç bulanıklığı, uyaranlara yanıt vermeme, yürüyememe, kol ve bacaklarda güzçsüzlük ve koordinasyon bozukluğu gibi ek semptomlar vertigoya eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden bir hastanenin acil birimine başvurulmalı ve detaylı tetkikler yapılmalıdır.


YENİ ÇAĞRI Gazetesi  /  11 Ağustos 2017

Tarih 11.8.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler