Bahar alerjisi bahar dönemi dış ortamda soluduğumuz havada bulunan polen veya mantarların, bazı kişilerin bağışık sistemleri tarafından yabancı madde olarak algılanması ve onlara aşırı tepki vermesi sonucu oluşur. Diğer bir adıyla bahar nezlesi veya saman nezlesi olarak da bilinir.

BAHAR ALERJİSİ NEDENLERİ?

Bahar alerjisinde en çok polenlerin etkili olduğu söylenebilir. Polenler ot, ağaç ve çiçeklerin üremelerinde görevli olan çapları ortalama 5-40 mikron arasında değişen erkek gametlerdir. Bilindiği gibi bu erkek gametlerin bitkilerin dişi organına ulaşması gerekir. Bu durum ya rüzgar ile birlikte hava yoluyla olur yada böcek ve sinekler aracılığı ile gerçekleşir. Bu nedenle polenlere ait klinik bulgular bu bitkilerin çiçeklerini açtığı üreme mevsimi olan bahar aylarında olur. Rüzgarla etrafa yayılan polenler alerjiden sorumludur ve bunlar sadece bitkinin bulunduğu yerde değil rüzgarla kilometrelerce uzağa bile yayılabilir.

Polene alerjisi olan kişilerde polen vücuda girdiği yerde alerjik tepkilere neden olur.

En yaygın bahar alerjisi belirtileri;

 • Gözde sulanma
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Burun akıntısı
 • Hapşırık
 • Burun tıkanıklığı
 • Geniz akıntısı
 • Öksürük, boğazda gıcık
 • Damakta ve ciltte kaşıntı, kızarıklıklardır.

Bahar nezlesi üst solunum yollarında başlayıp zamanla alt solunum yollarına yayılarak astım ataklarına neden olabilir. Yapılan çalışmalara göre; bahar alerjisinin astıma dönüşme oranı yüzde 30 gibi yüksek bir oranda seyrediyor. Bunun nedeni ise hastaların ‘nasıl olsa geçecek’ düşüncesiyle doktora başvurmamaları; yeterince alerjenden korunmamaları ve sigara içmeye devam etmeleri. Bu nedenle bahar alerjisinde erken tanı ve tedavi, hastanın sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından çok önemli.
Bahar Alerjisi Tedavisi

Yakınmalarınız doktorunuza bahar alerjisi düşündürdüğünde deri ve kan yoluyla alerji testleri yapılarak tanı doğrulanır.

Alerjik hastalıkların tedavisinde ilk yapılması gereken kişinin duyarlı olduğu alerjenden korunmasıdır. Ayrıca tedavide hastalığı kontrol altına alan oldukça etkili ilaçlar ve hastalıkta kür sağlayabilen aşı tedavisi vardır.

POLENLERDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALI?

 • Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde pencereleri kapalı tutun. Arabanızın camlarını da açmayın.
 • Evin içinde havalandırma sistemleri ve hava filtreleri kullanın.
 • Dış ortam aktivitelerini azaltın. Özellikle polenlerin yoğun olduğu 10.00 – 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın.
 • Polenlerin yoğun olduğu yerlerde egzersiz yapmaktan kaçının.
 • Yeşil alanlarda mümkün olduğunca bulunmayın.
 • Dışarı çıkmışsanız eve girer girmez kıyafetlerinizi değiştirin ve duş alın. Kıyafetlerinizi yatak odasında çıkarmamaya dikkat edin.
 • Ağzınızı ve burnunuzu koruyan maske kullanın.

İlaç tedavisi: Bahar alerjisinde ikinci adım olarak ilaç tedavisine başvuruluyor. Günümüzde hastalığın bulgularını kontrol altına alarak hastaların sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmelerini sağlayan etkili ilaçlar mevcut. Hastalığın belirtilerine göre kullanılan ilaçların türü de değişir. Örneğin burun nezlesinde antialerjik ilaçlar ve burun spreyleri, astımda ise hava yollarını genişleten ve hastalığı kontrol altına alan ağız spreylerinden yararlanılır. İlaç tedavisi kesin çözüm sağlayamıyor ama bulguların hafiflemesine, hastaların yaşam kalitelerinin artmasına ve sağlıklı kişiler olarak hayatlarını sürdürebilmelerine yardımcı olur.

Aşı Tedavisi: İlaç tedavisi ile hastada belirgin bir düzelme sağlanamadığı ya da kesin tedavi istendiğinde aşı tedavisine geçilir. Özelikle polen alerjisinde, aşı tedavisi ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Öyle ki hastanın yakınmaları aşı tedavisi ile yüzde 60 – 70 oranında azaltılabilir. Ancak riskli bir tedavi yöntemi olduğu için aşıların mutlaka bu konuda eğitim almış alerji uzmanları tarafından ve acil müdahale yapılabilecek ortamlarda uygulanması gerekir. Aksi halde aşılar fayda vermek yerine, ‘anaflaktik şok’ adı verilen ağır alerjik tabloya kadar varabilen ciddi yan etkilere neden olabilir.

Tarih 16.5.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler