Uzmanlar, uykusuzluğun ve yorgunluğun tansiyonu yükseltebileceğini söyleyerek açıklamalarda bulundu...

SİNİR VE STRES tansiyon nedeni mi?

Tansiyon hastalığı kalp ve damar sisteminin dengesinin bozulmasından kaynaklanır. Çoğu hastada heyecan, yorulma, üzüntü kalbin atım gücünde anormal artışa, damar sisteminde büzüşmeye yol açar ve tansiyon yükselir. Bu durum genellikle hipertansiyona yatkın kişilerde hastalığın tam olarak yerleşmediği erken dönemlerde olur. Düzenli ilaç tedavisi altında olan tansiyon hastalarında da stres, duygusal olaylar, yorulma, az uyku, aşırı yemek yeme tansiyon yükseltebilir. Bu durumda istirahate rağmen kan basıncı hala yüksekse limon suyu, sarımsak gibi geleneksel yöntemler işe yarayabilir.

Kimlerde SIK GÖRÜLÜR?

Yüksek tansiyon hastalarının yüzde 80 inde neden belli değil. Geri kalan küçük kısmında ise böbrek hastalıkları, bazı ilaçlar gibi nedenler tansiyon yaratır. Ailesinde yüksek tansiyon olanlarda risk daha fazla. Yani hipertansiyon önemli bir oranda genlerde kodlanmıştır. Bunun yanında, damar sisteminin büzülme ve gevşeme dengesi bazı durumlarda bozulmaya eğilimlidir.

Bu durumu kolaylaştıran sebepler şunlar:

  • Şişmanlık (obezite),
  • Hareketsizlik,
  • Aşın tuz tüketimi,
  • İleri yaş,
  • Sigara,
  • Şeker hastalığı (insülin direnci),
  • Stres,
  • Aşın alkol tüketimi,
  • Uygunsuz beslenme.

CİNSEL YAŞANTI nasıl etkilenir?

Psikolojik nedenlerle sertleşme bozukluğu ya da cinsel istekte sorunlar yaşanabilir. Uygun tansiyon ayarı ve ürolojik değerlendirmeyle çözüm sağlanabilir. Yine ilişki sırasındaki performans aşın tansiyon yükselmelerine, sonrasında terlemeyle birlikte tansiyon düşmelerine yol açabilir. Bu durumlarda uygun bir ilaç düzenlemesi gerekebilir. Bazı hastalar cinsel gücü artıran ilaç kullanmaya ihtiyaç duyabilir. Akşam saatlerinde damar genişletici ilaç alanlar bu konuyu mutlaka doktoruna danışmalı. Nitrat kullananlar kesinlikle cinsel gücü artırıcı ilaç kullanmamalı.

NE TÜR SORUNLARA yol açabilir?

Hipertansiyon iki şekilde hastalan etkiler. İlkinde, ani tansiyon yükselmeleri hastaları rahatsız eder. Baş ağrısı, ateş basması, ensede ağrı, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini belli eden ani tansiyon yükselmeleri bazen hastayı acile kadar sürükleyebilir. Bu daha çok hipertansiyonun ilaçlarla kontrol edilemediği veya hastanın ilacı bıraktığı durumlarda ortaya çıkar. Tansiyon bir de hastanın yaşamını tehdit edici olabilir. Beyin kanaması, kalp krizi, aort yırtığı ile sonuçlanabilir.

Nasıl TEDAVİ EDİLİR?

Amaç tansiyonda yükselmeye sebep olan durumu düzeltmektir. Örneğin kişi çok şişmansa kilo vermeli, sağlıklı beslenmeli. Düzeltilebilir bir etken yoksa kan basıncındaki yükselme sebat ediyor veya sık olarak ortaya çıkıyorsa tedaviye başlanmalı. Hipertansiyonun ilaç dışı, ilaçla ve girişimsel olarak tedavi yöntemleri var. Hipertansiyonlu hastaların diyet, egzersiz ve alışkanlıkları konusunda bazı değişiklikler yapması gerekir. Tuzu kısıtlamak, kilo aldırıcı, yağlı ve karbonhidrat içeriği fazla olan besinleri az tüketilmeli.

SİNİRLERE YAKARAK tedavi

Bazı hastalarda önlemlere ve ilaçlara rağmen tansiyon kontrol edilmeyebilir. 'Renal denervasyon yöntemi bu hastalara çözüm olabilir. İşlem kalp anjiyosu gibi yapılır. Kasık bölgesine takılan plastik bir kılıf içinden 'böbrek damarlarının içine kadar cihaz ilerletilir. Bazı noktalara radyofrekans verilerek sinirler yakılır. Bu sayede tansiyon kontrolü için gereken ilaç sayısı azaltılır, az bir kısım hastada ilaç ihtiyacı ortadan kalkar.

Tarih 19.1.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş