Uzmanlar, astım tedavisinde kortizon kullanımı hakkında bilgi verdi...

Antibiyotikler, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, migren, göz tansiyonu (glokom) için kullanılan bazı ilaçlar astım atağını tetikleyebilir. Duyarlı bireylerde ameliyatlarda kullanılan anestezi ilaçları, Aspirin ve benzeri ağrı kesiciler, romatizma ilaçları astım belirtilerinin ortaya çıkmasına veya ağırlaşmasına neden olur. Tüm ilaçların alerji yapabileceği unutulmamalı. Kişide duyarlılık gelişmişse ilacın tekrar kullanımında mutlaka yine alerjik reaksiyon gelişir.

KORTİZON TEDAVİSİNE direnç gösterebilir mi?

Kimi durumlarda solunum yolu, yani fısfıslar aracılığıyla uygulanan kortizon, hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayamaz. Bu durumda ağız ya da damar yoluyla uygulanan kortizon kullandır. Bazen ama çok şükür ki sık olmayacak şekilde bu uygulamalar da yetersiz kalabilir. Bu durum zor astım olarak tanımlanır ve tedavisinde özel ilaçlar ya da bronş içine uygulanan yöntemler kullanılır.

BAĞIMLILIK yapar mı?

Kortizon uyuşturucu bir ilaç, alkol ya da sigara değildir. O nedenle bağımlılık yapmaz. Ama hastalık kortizon olmadan kontrol altına alınamayacak kadar şiddetli olabilir. Diğer taraftan kortizon kendine özel ve çok dikkat edilmesi gereken başka yan etkilere sahiptir. Bu nedenle hekim kontrolünde dikkatli kullanılmalı.

Spor yapmakta SAKINCA VAR MI?

Çocuklar egzersiz yaparken veya yorucu oyunlar oynarken hava burundan akciğerlere yeterince nemlenmeden ve ısınmadan ulaşır. Sportif faaliyetlere katılan astımlı çocuklarda astım kontrol altında olmalı. Hastalığı kontrol altında olan çocuklar normal çocuklar gibi aktif olup sportif faaliyetlerde bulunabilir. Yüzme, yarışma olmadan bisiklete binme ve yürüyüş daha düşük riskli sporlardır. Dayanıklılık isteyen uzun mesafeli koşular, yoğun enerji harcamayı gerektiren müsabakalı futbol, basketbol biraz daha fazla risk taşır, özellikle kayak, buz hokeyi gibi soğuk ortam sporlarında bu riskler daha belirgindir. Fakat 'Astımlı hasta bu sporları kesinlikle yapamaz' anlamına gelmez. Gerçekte astımlı birçok atlette olduğu gibi uygun ilaç tedavisi ve ısınma antrenman programlarıyla astımlı çocuklar her türlü spor faaliyetinin bir parçası olabilir.

Tarih 14.11.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler