Gece astımı, tıbbi adıyla noktürnal astımda hastanın şikayetleri genellikle geceleri ortaya çıkar.

Bütün astım hastalarının en az yüzde 75'inde haftada en az bir kez gece uykusunun derinliğini ve uzunluğunu bozan belirtiler görülür. Vücudun doğal ritmi ve bazı hormon düzeylerinin sabah erken saatlerde en düşük veya yüksek olması esas nedendir. Uyku kalitesini düşürebilir ve bu nedenle gün boyunca konsantrasyon üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Tedavisinde yatak odasından alerjik tetikleyicilerin uzaklaştırılması gibi önlemler alınmasının yanı sıra sinüs ve burun problemleri, geniz akıntısı gibi medikal durumların tedavisi gerekir.

Astım BELİRTİLERİ neden GECELERİ ŞIKLAŞIR?

Geceleri uyunan odanın toz, pelüş oyuncaklar, yün yorgan ya da battaniye gibi yoğun alerjen içeren nesnelerle donanmış olması ve uyku boyunca bu alerjenlere maruz kalma en temel nedendir çoğu zaman. Bunun dışında vücudun gün boyunca salgıladığı kortizon gece en düşük seviyelerine ulaşır. Karanlığın bilinçaltında uyandırdığı yalnızlık ve saldırılara açık olma duygusu da astımlı hastanın içsel panik duygusunu artırır. Tüm bu nedenler astım belirtilerinin geceleri artmasına neden olur.

GECE ASTIMININ başka nedeni var mı?

Astımlı hastanın iyi olduğunu düşünerek ilaçlarını kullanmaması ya da gece dozunu atlaması da önemli nedenlerden bir tanesidir. Eğer hasta sigara kullanıyorsa bu da geceleri artan bronş darlığına yol açan önemli etkenlerden birisidir.

Gece astımı YAŞAMI NASIL DEĞİŞTİRİR?

Gece boyunca kişinin uyku kalitesini bozan hafif bronş darlığından uyanmasına yol açacak şiddetli astım atağına kadar tüm gece yakınmaları uyku kalitesini ve derinliğini bozarlar. Bu da gün boyunca dikkatte azalmaya, konsantrasyon bozukluğuna ve keyifsizliğe yol açar. Sabah baş ağrıları ve sinirlilik de yaratabileceği diğer etkilerdir. Bunların sürekli olarak yaşanması kişinin kendisini yetersiz ve beceriksiz hissetmesine, algısının bozulması da yaptığı işin kalitesinin bozulmasına yol açar.

GECE ASTIMI nasıl teşhis edilir?

Gece boyunca ortaya çıkan ve süren yakınmaların varlığı tanıyı düşünmek için temel nedendir zaten. Ancak kalp yetersizliği ya da kalp kapaklarında sorunlar gibi kimi durumlarında benzer yakınmalara yol açabileceğini unutmamak gerekir. İyi bir muayene ikisini birbirinden ayırt etmek için yeterli olacaktır. Ama uygun şekilde yapılmış solunum testleri, gerekirse alerji testleri ve akciğer grafileri ile tanının tam olarak doğrulanması gerekir.

Nasıl TEDAVİ EDİLİR?

Gece astımı tıpkı diğer astım türleri gibi solunum yoluyla alman ilaçlarla tedavi edilir. Solunum yoluyla uygulanan, yaygın olarak fısfıs olarak tanımlanan ilaçların kortizon içerenleri hastalığın kontrol altına alınmasını sağlar. Fısfıslar tekrarı önlemek için de temel ilaçlardır. Fısfıslar, gece ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltır, giderek ortadan kalkmasını sağlar. Nefes açıcı içeren bazı ilaçlar, kortizonla kazanılan kontrolün bozulmasını engeller. Bunlar hastanın bronş darlığının hızla giderilmesini sağlar.


POSTA Gazetesi / 13 Kasım 2017

Tarih 13.11.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler