Aşırı İlaç Tüketiminin Nedeni Depresyon ve Anksiyete

Aşırı İlaç Tüketiminin Nedeni Depresyon ve Anksiyete

Türkiye’de her 10 kişiden 1’in antidepresan kullandığını söyleyen uzmanlar, kadınlarda bu oranın 2 katına çıktığı tespitini yapıyor. Uzmanlar Türkiye nüfusunun yüzde 20’sinin yaşam boyu bir veya birden fazla ruhsal bozukluk yaşadığını söylüyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) global depresyon oran araştırmasına göre Türkiye’de depresyon sorunu yaşayanların sayısı 3 milyon 200 bini geçmiş durumda. Başka bir ifadeyle nüfusun yüzde 4’ünden fazlası depresyonla boğuşuyor.

Florence Nightingale Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Evrim Göde Öğüten, Türkiye nüfusunun yüzde 20’sinin yaşam boyu bir veya birden fazla ruhsal bozukluk yaşadığını belirterek, “En sık karşılaşılan ruhsal sorun depresyon. Anksiyete bozuklukları, panik bozukluğu, sosyal fobi ve şizofreni hastalıkları depresyonu takip ediyor. Son yıllarda artan işsizlik, yoksulluk, doğal afetler, art arda yaşanan terör olaylar bireylerin özgün ruhsal yapılarında iz bırakmaya başladı. Yoğun iş temposu, iş kazaları, tükenmişlik, kentlere göç, şehir nüfusunun artması, kaotik metropol yaşamı, zorlu yaşam koşulları da ruh sağlığımızı olumsuz etkiliyor” ifadelerini kullandı.  

Kadınlar daha çok kullanıyor

Yaklaşık 10 kişiden 1’inin antidepresan kullandığını, kadınlardaki ilaç kullanım oranının erkeklerin iki katı olduğunu söyleyen Dr. Öğüten, şu bilgileri aktardı: “Türkiye’de antidepresan kullanım oranı son 6 yılda yüzde 50 üzerinde artış gösterdi. Kontrolsüz kullanım söz konusu. Ülkemizdeki intihar oranları son 40 yılda ise yüzde 50 arttı. Son 10 yılda yaklaşık 29 bin kişi intihar sonucu yaşamını yitirdi. Bu rakamın yüzde 27’sini kadınlar, yüzde 73’ünü erkekler oluşturuyor. Oran, gençler ve genç erişkin nüfusta artış gösteriyor. Genel olarak ülkenin doğusuna gittikçe ruhsal bozukluk yaygınlığı artıyor. Ancak batıda ruhsal hastalık tanı oranı doğudan daha yüksek. Depresyon ve ruhsal hastalıklar ciddi işgücü kaybına, bakıcı yüküne, sosyal yeti yitimine neden oluyor. Etkili tedavi edilmeyen depresyon hastalarında intihar ile ölüm riski yüzde 15.”


MİLLİYET Gazetesi  /  5 Aralık 2018

Tarih 5.12.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş