Hastalığa, daha büyük ameliyatları ve uzun tedavi süreçlerini gerektirmeden erken müdahale etmek çok önemli.

Karın bölgesinde şiddetli ağrı, apandisitin patlayacağının habercisi olabilir.

Apandisit tanısı muayeneyle konuyor. Muayeneye ek olarak tanıyı desteklemek için karın ultrasonografisi, bilgisayarlı tomografi, kan ve idrar testleri istenebiliyor. APANDİSİT'in ilk şikayeti genellikle karın ağrısı oluyor. Ağrı, göbek çevresinde başlıyor ve zamanla karnın sağ alt bölgesine kayarak hastalığın habercisi konuma geliyor.  

İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden Genel Cerrah Dr. Cengiz Dibekoğlu, erken tedavinin önemli olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: Apandisit, apendiks organının iltihaplanmasıyla meydana gelen bir hastalık. Hasta ameliyat edilmezse apandisitin şişerek patlayabilir. Hastalığa, daha büyük ameliyatları ve uzun tedavi süreçlerini gerektirmeden erken müdahale etmek çok önemli.
 
Ameliyatlar, açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor. Her iki ameliyatta da aynı işlem uygulanıyor. Kapalı ameliyatın avantajları bulunuyor. Dikiş yeri çok küçük olduğu için hastanın iyileşme süreci daha çabuk oluyor Ameliyat sonrası komplikasyon görülme riski az. Ameliyat sonrası gelişebilen yara yeri fıtığı hemen hemen hiç görülmüyor. Hasta ertesi gün taburcu edilebiliyor, hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor. 
 

  • Hastalığa, daha büyük ameliyatları ve uzun tedavi süreçlerini gerektirmeden erken müdahale etmek çok önemli.
Tarih 22.8.2014 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler