Aort damarının yırtılmasına en çok tansiyon, yoğun stres ve genetik kalp hastalıklarının sebep olduğunu belirten İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Op. Dr. Bülent Polat , alınabilecek basit önlemlerle hayati risklerden kurtulabileceğimizi belirtti..

Aort damarı, kalpten çıkan en büyük ana damardır. Kalbin vücuda pompaladığı tüm kan, önce bu damardan geçer, sonra bu aort damarından ayrılan dallar yoluyla beyin, karaciğer, böbrekler gibi hayati organlara dağılır. Kalbin pompalamasıyla fırlatılan kan, aort içinde oldukça yüksek bir basınç oluşturur, bizim tansiyon olarak ölçtüğümüz basınçtır.

Aort damarının çapı 2- 2,5 cm civarındadır. Oldukça sağlam bir duvarı vardır. Bu duvar, üç tabakadan oluşur. En iç tarafta ince kadife gibi düz bir düzey oluşturan tabaka vardır. Kan akışının ideal olmasını sağlar. Ortada, kas ve sağlam bağ dokusundan oluşan tabaka, en dışta da, hepsini kapsayan sağlam bir zar tabakası vardır.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Op. Dr. Bülent Polat, kalp krizlerinden sonra ikinci sırada en tehlikeli olan hastalığın aort yırtılması olduğuna dikkat çekiyor. Herhangi bir sebeple, önce en iç tabakada bir yırtık oluşur. Bu yırtıktan, kalbin pompaladığı yüksek basınçlı kan, aort duvarındaki tabakaları birbirinden ayırarak aşağı doğru ilerler.

Yani en iç ve en dış tabaka arasındaki, orta tabaka tamamen yırtılmış olur ve buradan sanki yeni bir damar oluşmuş gibi yüksek basınçlı kan akımı ortaya çıkar. Burada artık, sadece çok zayıflamış dış zar tabaka kalmıştır. O da yüksek basınca dayanamayarak patlar ve büyük bir iç kanamayla ani hayati tehlikeye yol açar.

Neler sebep olur?

Bazı insanlarda aort damarının orta tabakası, genetik sebeplerle belli yaşlarda bozulmaya başlar.

Bu durum özellikle 40 yaş ve üzerinde belirgin olur. Aort duvarının sağlamlığı azalır, yüksek kan basıncına dayanamaz hale gelir ve yırtılma oluşur. Aort yırtılmasına neden olan en önemli sebep, yüksek tansiyon hastalığıdır. Yoğun stres ve buna bağlı olarak vücutta salgılanan hormonlar bu durumu tetikler. Ateroskleroz dediğimiz hastalık da yine damar duvarlarına en iç ve orta tabakasının bozulmasına yol açmaktadır.

Çok sigara kullanımı, kolestrol yüksekliği, hareketsiz bir hayat tarzı, şeker hastalığı gibi hastalıklara neden olarak aort damar yırtılmasına ortam hazırlar. Doğuştan gelen bazı kalp hastalıkları da aort yırtılmasına neden olabilir. Göğüs içerisindeki aort damarında doğuştan oluşan darlık, aort içinde yüksek basınç yaratarak genişlemeye ve yırtılmaya yol açar.

Ani ölüm sebebidir

Yırtılma sonucu damarın dış duvarının zayıflaması aniden damarda patlamaya ve iç kanamaya yol açar. Bu ani ölüm sebebidir. Ayrıca yırtılma kalbi besleyen damarlara da M uzanabilir ve kalp krizleri ortaya çıkabilir. Bu yırtılma, yakındaki beyin damarlarına uzanarak inme dediğimiz felç ve beyin hasarlarına yol açarak ölüme neden olabilir. 

 

MİLLİYET Gazetesi   I   22 Nisan 2016

 

  • Aort damarının yırtılmasına en çok tansiyon, yoğun stres ve genetik kalp hastalıklarının sebep olduğunu belirten İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Op. Dr. Bülent Polat , alınabilecek basit önlemlerle hayati risklerden kurtulabileceğimizi belirtti..
Tarih 22.5.2016 editor@florence.com
Paylaş