Bebeğinizin günde 5-6 kez idrara çıkışı oluyorsa yani siz günde 5-6 bez değişimi yapıyorsanız sütünüz ilk haftalar için bebeğinize yetiyor demektir.

Yaşamın her döneminde büyük önem taşıyan beslenme bebekler için anne karnında başlar. Gebelik ve erken çocukluk dönemindeki beslenmenin değeri .erişkin dönemde ki sağlığımızı etkileyen önemli faktörlerin başında gelir. Bebeklikte ve çocuklukta besin öğelerinin yeterli ve dengeli şekilde karşılanması bebeğin kilo alması büyümesi ve gelişmesi dışında kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları ve yetişkin dönem sağlığını ve meydana gelebilecek kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların oluşum riskini azaltır. 
Hamileliğin başından bebeğiniz iki yaşına gelene kadar geçen ilk 1000 gün bebeğinizin tüm yaşamı boyunca sağlığını etkileyen en önemli bir dönemdir. 
Anne sütü bebeğin 0-6 ayda büyüme ve gelişmesini tek başına karşılayan tek besindir. Bu bakımdan ilk 6 ay boyunca bebeklerinize sadece anne sütü vermek onlara sunabileceğimiz en değerli armağandır. 
Tamamlayıcı beslenmeye bebeğiniz 6 aylık olduğunda, ayına uygun şekilde hazırlanmış ve uygun miktarlarda besinlerle başlamalısınız. 
Anne sütüne tamamlayıcı beslenmeye geçtikten sonra da devam etmeli ve bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar sürdürmelisiniz. 

Bebeğe anne sütünün yeterli olduğu nasıl anlaşılır ? 

Öncelikle doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde bebeğinizi emzirmeye başlamalısınız. Bebeğin süt gereksinimi günden güne hatta aynı gün içinde de öğünden öğüne farklılık gösterebilir. 

Çocuk hekimleri; yenidoğan döneminde sık aralıklarla bebeklerin rutin muayenelerini yaparak tartı alımı açısındandır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ise bundan daha basit bir yöntemdir. Eğer bebeğinizin günde 5-6 kez idrara çıkışı oluyorsa yani siz günde 5-6 bez değişimi yapıyorsanız sütünüz ilk haftalar için bebeğinize yetiyor demektir. 

Anne sütünün bebeğe olan faydaları nelerdir? 

Anne sütü her yerde hazırdır, bedavadır, hazırlama, ısıtma ve koruma sorunları yoktur. Her zaman tazedir ve temizdir. Her annenin sütü kendi bebeğine özel ve bebeğin durumuna göre hazırlanmış en mükemmel besindir. Sindirimi çok kolaydır. Büyüme faktörü içerdiği için bebekler daha iyi büyürler. Emziren bebekler daha az ağlarlar.Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır. Daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.

Anne sütü alan bebeklerin zeka düzeylerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. (Anne sütü bebeğin zekasını 8-10 puan arttırır)

Anne sütü içinde bulunan antikorlar, canlı hücreler, enzimler ve hormonlar sayesinde bebekleri hastalıklara karşı korur. Bu nedenle anne sütü alan bebeklerde ishal, menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı, obezite, kansızlık, orta kulak iltihabı, bronşit gibi hastalıklar daha az görülür.Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur. Anne sütü ile büyüyen bebeklerde, konuşma problemi ve diş çürüğü daha az görülür. 

Anne sütü oluşumunu arttırmak için ne yapmalı?

Bebekler düzenli olarak emzirilmeli, emziren anneler kendi beslenmesine dikkat etmeli, dengeli beslenmeli, dinlenmeli ve stresten uzak kalmalıdır.

Yeteri miktarda su içmek önemlidir. Günlük içilen su miktarı 3- 3,5 Litre olmalıdır.

Emzirme döneminde yeterli ve çeşitli beslenen annenin sütü besleyici, bebeğinin gelişimi için ideal olur.

Neden 0-2 yaş arası bebekler için önemlidir?

Anne sütünün bebeğe ve anneye olan faydaları açısından doğar doğmaz anne sütüyle anne sütüyle tanışan bebeklerin uygun olduğunda tamamlayıcı beslenme ile desteklenmesi (genellikle 6. ayda) ve 2 yaşına kadar devam edilmesi önemlidir.

Çünkü;

Fiziksel gelişim;

İlk 2 yaş en hızlı büyüme dönemidir. Bu dönemde bebek doğum kilosunun yaklaşık 4 katına çıkar.

Zihinsel gelişim;

İlk yıl beyin ağırlığı doğum ağırlığının 2 katına  çıkar. Doğduğunda sadece ağlayarak kendini ifade edebilen bebek 2 yaşında konuşup, yürüyüp, konuşabilir.

Bağışıklık gelişimi;

Yaşam boyu bağışıklığın temelini oluşturan bağırsak mikrobiyotası bu dönemde gelişir.

Anne Bebek Dergisi / Haziran 2019

  • Bebeğinizin günde 5-6 kez idrara çıkışı oluyorsa yani siz günde 5-6 bez değişimi yapıyorsanız sütünüz ilk haftalar için bebeğinize yetiyor demektir.
Tarih 17.6.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler