Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle sağlıklı bireyler olması gerekiyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçtiğimiz yıl dünyada kısırlığın en önemli üçüncü sağlık sorunu olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre de Türkiye’de 2 milyon çift, bebek sahibi olamıyor ya da olmakta zorlanıyor. Çocuğu olmayan çiftlerden 42 bini tüp bebek tedavisi yaptırıyor. Kısırlık vakasına rastlanan çiftlerde, tüp bebek tedavisinde başarı oranının yaş faktöründen kaynaklı olarak değişkenlik gösterdiğini belirten doktorlar “Başarı oranları 30 yaşın altındaki kişilerde % 60, 35 yaş civarında % 40, 40’lı yaşlarda ise % 15. Tüp bebek tedavisini dört defa uygulanıldığı çiftlerde bu basari oranı yükseliyor” dedi.

Erkeklerde seksüel fonksiyonlar ve gebelik oluşturma (fertilite) kabiliyetinde yaşlanma ile birlikte değişiklikler meydana gelir. Erkeklerde andropoz ile birlikte sperm şekli ve hareketliliği azalma eğilimindedir. Bu değişikliklere rağmen erkekler ileri yaşlarda dahi çocuk sahibi olabilme açısından kadınlara göre daha şanslıdırlar.

Bebek için Kilo Verin

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle sağlıklı bireyler olması gerektiğinin altı çizilirken, çiftlere şu önerilerde bulundu: “Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve şeker hastalığı gibi genel sağlık problemleriniz varsa bunların gebeliğinizden önce kontrol altına alınması gerekir. Fazla kilolarınızı vermelisiniz; çünkü şişman (obez) kişilerin gebeliklerinde problem yaşama şansları daha da fazladır. Gebelik kararınız ile birlikte özellikle folik asit içeren vitamin haplarını almanız, bebekte gelişmesi muhtemel sinir sistemi anomalilerinin (down sendromu gibi) görülme sıklığını azaltacaktır. Son olarak, mutlaka yüksek riskli gebelikler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından hamilelik izlenimlerinize düzenli bir şekilde devam etmelisiniz.

Kanser Olanlar Erken Davransın

Kadınlara yumurta dondurmayı öneren Florence Nightingale Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Baysal, kadınlarda yaşın, tüp bebekteki başarıyı etkileyen ilk etken olduğunu belirtti. Yüzde 100 garantilemiyor. Baysal, “Yaş sınırı 35. 35’ine girmiş bir kadın evlenmemiş ve annesinde erken menopoz hikayesi var ise ultrason muayenesinde yumurta rezervi düşük ise biz bu kadınlara yumurta dondurmayı öneriyoruz. Ayrıca, genç yaşta kansere yakalanan hastalarımıza da kemoterapilerden önce yumurtasını dondurmayı öneriyoruz. Çünkü kemoterapiyle yumurta kök hücreleri azalıyor” diye konuştu.

Yumurta dondurma işleminin de gebeliği % 100 gebelik garantilemiyor. Prof. Dr. Bülent Baysal, “Ancak 36 yaşında alınmış yumurtalarla ilerleyen yaşlarda iyi bir gebelik şansı oluşabilir” dedi. Yumurta dondurma işleminin erken bir dönemde yapılması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Baysal şöyle konuştu: “44 yaşından sonra yumurta dondurmak gebelik vaat etmiyor. Yumurtalar, sağlıklıyken doğurganlığın iyi olduğu 35 - 36’lı yaşlarda işlemin yaptırılması gerekiyor. Her müracaat eden kadının da yumurtalarını donduramıyoruz. Kriter, en az bir 5 ile 10 arasında yumurta dondurmak ve yaşın 41’in üzerinde olmaması. Sağlık Bakanlığı kriterlerine göre, bir kadın yumurta dondurmak istiyorsa, 3 kadın doğum uzmanı tarafından yumurta rezervinin azaldığını gösteren belgeleri ya da annede erken menopoz öyküsünün olması gerekiyor. Bu kriterlere uyuyorsa 27 yaşında da kadının yumurta rezervi azsa dondurabiliyoruz. Yumurta rezervi 4’ün üzerinde ise doğurganlıkta iyi sonuçlar alıyoruz. 3 tane yumurtası olan kadında da havuz yöntemi öneriyoruz. Şimdi 3, iki ay sonra da 4 tane yumurta dondurarak ilerleniyor.”

Tüp Bebek için SGK’nın İstediği 5 önemli Şart

1. Tedaviler sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu
2. Kişinin 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması
3. Uygulamanın yapıldığı merkezin kurum ile sözleşmeli olması
4. En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması veya halen genel sağlık sigortalısı olan kadının bu bentteki koşulları taşımaması halinde eşinin gerekli koşulları sağlaması
5. Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi.

 

YENİ YÜZYIL Gazetesi - 20 Nisan 2016

Tarih 20.4.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler