Anevrizmanın belirtileri dikkate alınıp gerekli incelemeler yapılırsa, kanama öncesi teşhis etme şansı var

Prof. Dr. Cengiz Kuday, beyin damarlarını genişleterek baloncuğa ve beyin kanamasına neden olan anevrizma hastalığı konusunda erken müdahaleye dikkat çekerek, "Hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, narkotikler, alkolizm, kafa-beyin darbeleri anevrizma oluşumunda rol oynayabilir" dedi.

Belirtilere Dikkat

Anevrizma, beynin damarlarında oluşan genişleme anlamına geliyor. Baloncuğun patlaması beyin kanamasına yol açıyor. Kanamanın derecesi ise, hastanın hayatta kalıp kalmaması ile doğru orantılı. Florence Nightigale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, anevrizma konusunda yaş ve cinsiyetin önemine dikkat çekti. Anevrizmanın 40-60 yaş grubunda daha çok görüldüğünü ifade eden Kuday, hastalığın kadınlarda erkeklere nazaran daha yüksek oranda rastlandığını kaydetti. Anevrizmaya neden olan etkenleri de sıralayan Kuday, "Hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, narkotikler, alkolizm, kafa-beyin darbeleri anevrizma oluşumunda rol oynayabilir. Anevrizma tamamen kanamadan bazı belirtileri olabiliyor. Konuşma ve yürüme bozuklukları, görme bozuldukları, göz ve yüzde ağrı, vücudun bir tarafında kuvvet ya da duyu kaybı, bunama, duygulanım bozukluğu, baş ağrısı.

Anevrizma Öncesi Teşhis Mümkün

Anevrizmanın belirtileri dikkate alınıp gerekli incelemeler yapılırsa, kanama öncesi teşhis etme sansı olduğunu açıklayan Prof. Dr. Kuday "Bazen de, başka nedenlerle yaptırılan görüntülemelerde rastlantısal olarak anevrizma saptanabilir. Anevrizmanın kanama olmadan teşhis edilmesi hem hasta hem de hekim acısından çok önemlidir" dedi. Prof. Dr Kuday, anevrizma hastalarına yaklaşımın çoğu zaman doğru olmadığına dikkat çekerek, "Beyin kanaması geçirenler yakın hastaneye gönderiliyor. Müdahaleyi yapabilecek hastanede uygun şartlar sağlandığı takdirde hastaya bir şey olmaz" dedi.


STAR Gazetesi    I   23 Mart 2014

  • Anevrizmanın belirtileri dikkate alınıp gerekli incelemeler yapılırsa, kanama öncesi teşhis etme şansı var
Tarih 23.3.2014 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler