Çoğunlukla Çocukluk ve Genç Erişkin Yaşlarda Ortaya Çıkar

Alerjinin neden olduğu burun iltihabı olan alerjik rinit, vücudun normalde rahatsızlık vermemesi gerekirken hassas kişide rahatsızlık yaratan alerjen adını verdiğimiz maddeye tepki vermesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Vücut kendisini nasıl mikroptan korumak için savaşırken ortaya iltihap çıkıyorsa alerjenle de aynı şekilde savaşır. Alerjik rinit, kendisini hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığıyla gösterir. Bu duruma çoğu zaman göz, burun ve damak kaşıntısı eşlik eder. Uzmanlar, bu durumun ülkemizde çocuklarda ve erişkinlerde yaklaşık yüzde 20 sıklıkta görüldüğüne dikkati çekerek şöyle dedi;

İlaç Tedavisiyle Kontrolde Tutun

Alerjik rinit, pek çok hastalıkla karışabilir, o yüzden peşin fikirli olmadan özenli bir değerlendirme yapılmalıdır. Alerjik rinitin tedavisinde sorunu ortaya çıkaran nedenden yani alerjenlerden kaçınma ve ilaç tedavisi temeldir. Çoğu hastada yakınmalar böylece kontrol altına alınabilir. En çok kullanılan ilaçlar, alerjenlerin etkisini azaltan antihistaminikler ve kortizon içeren burun spreyleridir. Spreylerde bulunan kortizon sadece burun bölgesine uygulandığından yan etkisi yok denecek kadar azdır. Burun yıkama mutlaka önerilen bir yardımcı yöntemdir. Buruna temas eden alerjen sayısını azaltır ve ilaç gereksinimini en aza indirir.

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen alerjik rinitin ilk belirtileri, çoğunlukla çocukluk ve genç erişkin yaşlarda ortaya çıkar. Alerjik rinit, hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısına yol açar. Ayrıca geniz akıntısı, öksürük, halsizlik, koku almada güçlük, bazen horlama olabilir. Damakta kaşıntı hissi nadir değildir. Eğer alerjik konjunktivit de varsa gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık bu sıkıntılı duruma eklenir. Burun tıkanıklığının yol açtığı sürekli ağızdan nefes alıp vermeye bağlı olarak damak ve diş bozuklukları oluşabilir. Alerjik rinitte yakınmalar her iki burun deliğinde de ortaya çıkar, tek taraflı sürekli burun tıkanıklığı veya sarı/yeşil renkli burun akıntısı olması alerjik rinitle dışında bir neden aramayı gerektirir.

Alerjik rinitliler kaşıntı nedeniyle sık sık elleriyle burunlarını yukarıya doğru itme hareketi yapar. Buna alerjik selam denir ve burun ucunda yatay çizgi oluşumuna yol açar. Gözaltlarında görülen ödem, hafif koyu renk değişikliği burun yakınmalarına sık eşlik eden durumlardır. Eğer alerjik rinit bahar mevsiminde görülüyorsa mevsimsel, tüm yıl boyunca görülüyorsa perenial (yılboyu) alerjik rinit olarak tanımlanır. Bahar aylarında polen alerjisi nedeniyle ortaya çıkan alerjik rinit saman nezlesi adını alır.

Mevsimsel alerjik rinit, yani saman nezlesi, çoğunlukla Alerjik rinitin bahar aylarında daha da arttığını belirten uzmanlar, "Hapşırık, koku almada güçlük, horlama, gözde kaşıntı ve diş bozukluklarına sebep olabilir" dedi havada uçuşan ağaç, çayır ve ot polenlerine bağlı olarak oluşur. Kişinin yaşadığı alanda yer alan polenler hastalığın ortaya çıkmasını ve şiddetini belirler. Kuru ve rüzgarlı havalarda polen miktarları daha yoğundur ve alerjik rinit bulgularında artış görülebilir. Yıl boyu alerjik rinitte de nedenler daha çok ev tozu akarı, küf mantarı, hamamböceği, hayvan tüyü gibi ev içinde bulunan alerji kaynaklarıdır.

Nelere Sebep Olur:

  • Burun tıkanıklığı horlama ve uyku bozukluklarına yol açar.
  • Çocuklarda dikkat eksikliği yaratır.
  • Sınav başarısızlığı, özgüvende azalma ve yaşam kalitesini bozar.
  • Erişkinlerde anksiyete bozukluğu


Tarih 27.4.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler