Öksürük, solunum sisteminin temizlenmesinde önemli rolü olan koruyucu bir reflekstir.

Öksürük, Solunum Sisteminin Temizlenmesinde Önemli Rolü Olan Koruyucu Bir Reflekstir

Öksürük, solunum yolu hastalıklarının en önemli ve sık görülen belirtilerinden biridir. Çocuklarda dikkatle takip edilmelidir. Aileler açısından sıkıntı yaratan bir bulgudur. Öksüren çocuğun uyku düzeni bozulur. Tüm ailenin yaşam kalitesi düşer. Öksürük için kullanılan ilaçların hekim tarafından dikkatle önerilmesi gerekir.

Öksürük bir hastalık değildir. Solunum sisteminden sekresyonların ve yabancı maddelerin temizlenmesinde önemli rol oynayan koruyucu bir reflekstir.

Öksürük refleksi çocuklarda yaklaşık 5 yaş civarında olgunlaşır. Erişkinler, hava yolu sekresyonlarını kolayca çıkarırken, 5 yaşın altındaki çocuklar kolaylıkla çıkaramaz.

Çocuklara 5 yaşından önce kabuklu yiyecekler verilmesi tehlikeli ve sakıncalıdır.

lale serenÖksürük Neden Olur?

Öksürüğün pek çok nedeni olabilir. Çocuklarda görülen öksürük, nedenleri, öksürük süresi, karakteri yönünden, erişkinlerden farklıdır. Öksürük iki kategoride incelenir:

Normal veya beklenen öksürük: Normal, sağlıklı çocuklarda gün boyunca ortalama 10 kez öksürük rapor edilmiştir. Ayrıca 1 yaşın altında, anne ve babası sigara içen çocukların %50’sinde, okul öncesi çocukların %22’inde soğuk algınlığı olmaksızın öksürük görülmektedir.

Anormal öksürük: Çocuklarda görülen anormal öksürük, süreye göre (akut / subakut / kronik), öksürük karakteri ve kalitesine göre (kuru / yaş), zamanına göre (gece / gündüz), yaş grubuna göre (bebeklik / çocukluk çağı / adolesan) sebebine göre (spesifik / nonspesifik) sınıflandırılır.

Çocuklarda öksürük, görülme süresine göre, akut öksürük (2 haftadan daha az süren), subakut öksürük (2-4 hafta süren), kronik öksürük (4 haftadan fazla süren) olarak tanımlanır.

Akut Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları, özellikle soğuk algınlığı, akut öksürüğün en sık sebebidir. Hava kirliliği, nem, irritan gazlar, sigara dumanına maruz kalmak gibi çevresel faktörler deçocuklarda akut öksürüğe yol açabilir. Başlıca belirtileri, öksürük, burun akıntısı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığıdır. Tipik olarak çoğu kendiliğinden düzelir. Üst solunum yolu enfeksiyonuyla ilişkili öksürük, çocukların %50’sinde 10 gün içinde, bazılarında 25 gün içinde düzelir.
Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme sıklığı, 4 yaşın altındaki çocuklarda, yılda 5 - 7 defa, 10-14 yaş arasında, yılda 2 - 5 defa olabilir.

Subakut Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Subakut öksürük, sıklıkla enfeksiyon sonrası gelişen öksürüktür. Viral bir enfeksiyondan sonra 2-3 haftalık dönemde öksürük refleks duyarlılığı artar. Öksürük, koku, aerosol, ısı değişiklikleri gibi zararsız uyaranlarla kolaylıkla oluşabilir. Astım, sinüzit, devam eden alerjen maruziyeti de diğer sık görülen nedenlerdendir.

4 haftadan daha kısa süren, üst solunum yolu enfeksiyonuyla başlayan, muayene bulguları normal olan, başka bir belirtinin eşlik etmediği hastalarda ileri araştırma yapmaya gerek yoktur. Bu çocuklarda, öksürüğün bir hastalık değil, bir belirti olduğunu hatırlamak önemlidir. Ancak, yenidoğan döneminde başlayan öksürük, beslenme ile ilişkili öksürük, ani başlayan öksürük, balgamlı öksürük, terleme ve kilo kaybının varlığı, öksürüğün 4 haftayı geçmesi önemlidir. Bu durumda mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır.

Tarih 31.10.2017 editor@florence.com.tr
Paylaş