Birçok işyeri ve konut akıllı bina teknolojisiyle inşa ediliyor. Ancak bu durum bazı hastalıklara ortam hazırlıyor… Op. Dr. Eyüp Bakmaz anlattı.

Kapalı bina sendromuna dikkat!

Hiç farkında olmadan baş gösteren çeşitli belirtiler, önceden olmayan bir hastalığınızın ortaya çıkmasına çalıştığınız kapalı binanın klima sisteminden kaynaklanabilir. Geçmeyen kuru öksürük, ağız-boğaz ve gözde kuruma ve yanma, nezle, burunda akıntı, hapşırma ve kaşıntı, çeşitli yerlerinizde kaşınma, kabızlık, baş ağrısı, sırt ve bel ağrısı, göğüste sıkışma, sık sık enfeksiyon geçirme gibi belirtilerin altında bu kapalı ve kuru havalı suni ortamlar yatabilir. Erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde kapalı binalarda gözlenen bu belirtiler ileride alerjik rhinit, sinüzit, astım, bronşit, zatürree, verem, kanser, depresyon gibi çeşitli hastalıklara dönüşebilir. Bu nedenle çalıştığımız ve yaşadığımız ortamların klima sistemini iyi öğrenmeli, yaz ve kış ısı ayarı uygun sıcaklıkta tutulmalı, vücut sıcaklığına yakın olmalı, filtreleri zamanı geldiğinde değiştirilmeli. Önüne geçilemeyen semptomlara sebep oluyorsa sistem ve çalışılan ortam gözden geçirilmelidir.

Akıllı binalar insanı nasıl hasta ediyor?

Isıtma ve havalandırma sistemlerinde yaşayan diğer belirli organizmalar, birçok rahatsızlığa yol açabiliyor. Mantar, astım ve aşırı duyarlılık bunlardan bazıları. Bina havalandırma sistemlerinde nezle ve grip virüsleri bulunabiliyor. Hasta bina, yüksek seviyede insan sağlığına zararlı olabilecek kanserojen organik bileşikler içeren binalar için kullanılan bir tanım…

Bunlara DİKKAT!

Klavye ve fare

- Klavye ve fare kullanırken kol vücudun yanında serbestçe sarkar, dirsek dik açı yapar ve bilekler düz olarak uzanır durumda olmalıdırlar.

- Klavye önkolla aynı düzlemde bulunmalıdır.

- Fare, klavyeyle aynı seviyede ve kolay ulaşılabilir bir mesafede olmalı.

Monitör

Monitör gözlerden en az 65 cm uzakta bulunmalı. Genel olarak monitörü mümkün oldukça uzağa yerleştirmek ve yazı karakteri boyutunu artırmak tavsiye edilir.


AKŞAM Gazetesi  /   18 Haziran 2017

  • Birçok işyeri ve konut akıllı bina teknolojisiyle inşa ediliyor. Ancak bu durum bazı hastalıklara ortam hazırlıyor… Op. Dr. Eyüp Bakmaz anlattı.
Tarih 22.6.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler