Günümüzde akciğer kanseri, dünya genelinde en sık görülen kanser türüdür. Bu kadar sık görülmesindeki nedenler arasında başta sigara tüketimi olmak üzere, çevre kirliliği ve havadaki kanserojenler yer alır.

Akciğer kanseri iki ana türe sahiptir: Küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri. Her iki türün de kendine has evreleme sistemi vardır. Ancak belirtileri çok farklı değildir.

Akciğer kanserine erken tanı konulduğunda tam tedavi başarısı yüzde 85-90 gibi oldukça yüksek bir oranda seyreder. Ancak belirtilerin hasta tarafından önemsenmemesi, sıklıkla bronşit veya zatüre ile karıştırılması ve hastalığın sinsi seyretmesi nedeniyle akciğer kanserinin fark edilmesi genellikle ileri evrelerde gerçekleşir.. Bunu aza indirmek ve erken tanı için özellikle sigara içen ve 50 yaş üzerinde olan kişilerin yıllık akciğer tarama programlarına katılmalarını, inatçı öksürük ve balgamda kan görülmesi gibi durumlarda ise zaman kaybetmeden bir hekime başvurmaları önerilir.

Akciğer kanseri hakkındaki gerçekler

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanser tüm dünyada öncelikli ölüm nedenidir ve 2018 itibarıyla 9.6 milyon kişinin ölümüne neden olduğu tespit edilmiştir. Bunların 2.09 milyonu akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

  • Akciğer kanseri tüm kansere bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 27'sini oluşturur ve hem erkekler hem de kadınlar arasında kanser ölümünün önde gelen nedenidir.
  • Ülkemizde her yıl 30-40 bin kişiye yeni tanı konulacağı öngörülmektedir.
  • Akciğer kanserinin görülme sıklığı tüm kanserler arasında erkeklerde ilk sırada, kadınlarda ise ilk 5 arasında yer alır.
  • Ülkemizde akciğer kanserinin kadınlarda görülme sıklığı yüzbinde 10 iken erkeklerde bu sayı 75’e yükseliyor. Bunun nedeni ise erkeklerde sigara içme oranlarının yüksek olması, endüstriyel işlerde daha fazla çalışmaları ve stres.

6 haftadan uzun süren öksürük varsa dikkat!

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Risk Grubunda Kimler Var?Akciğer kanserinde inatçı ya da geçmeyen öksürük ciddiye alınması gereken önemli bir belirtidir. Öksürük eğer 6 haftadan daha uzun sürüyorsa, inatçı öksürüğe halsizlik eşlik ediyorsa, öksürüğe kanlı ya da pas renginde balgam eşlik ediyorsa, nefes darlığı yahut göğüs ağrısı varsa, öksürük şeklinde gözlemlenen değişimler varsa, göğüs bölgesinde ağrı, hırıltı, ses tonunda yaşanan değişimler, açıklanamayan kilo kaybı, kemiklerde ağrı veya baş ağrısı gibi belirtilerin hepsi ya da bazıları varsa akciğer kanseri habercisi olabilir. Özellikle sigara içenler öksürük ve bazı belirtilerin sigaraya bağlı olduğunu düşünerek dikkate almayabilir.

Oysa her hastalıkta olduğu gibi akciğer kanserlerinde de erken tanı büyük önem taşır ve tedavi şansını yükseltir.

Risk gruplarında tarama şart!

Erken tanının hayati önem taşıdığı akciğer kanseri vakalarının %70’inin teşhisinde geç kalınıyor. Bunun en önemli nedeni farklı akciğer hastalıklarının klinik belirtileri ile karıştırılmasıdır. Tanı koyma yöntemlerinde, ortalama 30 yıl 1 paket ya da 15 yıl 2 paket sigara içen kişilerde veya son 15 yıl içinde sigarayı bırakmış 55-75 yaş arası kişilerde düşük doz akciğer tomografisi diğer tüm yöntemlerden yüzde 20 daha başarılı olmaktadır.

Erken tanıda tedavi şansı yüksek

Akciğer kanseri tedavisinde kanserin hücre tipi, evresi ve hastanın klinik durumu önemlidir. Hastalığın dört evresi ve bu evrelerin de alt grupları vardır. Evre 3-A dediğimiz grup da dahil olmak üzere her hastanın ameliyat şansı bulunuyor. En yüksek hayatta kalma oranları ameliyat olan hastalardır. Evre I denilen erken evrede tedaviyle başarı oranı yüzde 85-90 civarında seyrediyor. Bunun yanı sıra yeni tedavi yöntemleri kapsamında, günümüzde kanserli doku hücrelerindeki genetik değişiklikleri hedef alan ilaçlar geliştiriliyor ve kullanılıyor.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Risk Grubunda Kimler Var?Akciğer kanserinden korunma

Akciğer kanserinin bilinen en önemli risk faktörü sigaradır. Uzun süre sigara içen her 7 kişiden birinde akciğer kanseri gelişmektedir. Tütün ve tütün ürünlerine başlamanın önlenmesi ve içenlerin bıraktırılması hastalıktan korunmada en önemli faktördür. Bunun yanı sıra radyasyon, asbest, radon ve zararlı gaz ve kimyasallara maruz kalmanın önlenmesi, çevresindeki solunum havasında asbest lifleri bulunan kişilerde profesyonel koruyucu solunum maskeleri kullanılması kanser riskini azaltabilir.

Tarih 15.11.2018 editör@florence.com.tr
Paylaş