Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Topçular anlattı...

BOTOKS MİGRENDE ne zamandır kullanılıyor?

Amerikan Gıda ve ilaç Dairesi (FDA) 3-4 yıl önce migrende tedavisini onaylandı. Birkaç yıldır da ülkemizde uygulanıyor. Eskiden ilaçlara yanıt alınamayan hastalarda elimiz kolumuz bağlıydı. Bu hastalara artık botoks seçeneği sunabiliyoruz.

Hangi durumdaki HASTALARA UYGULANIYOR?

Birinci basamak tedavi olarak önermiyoruz. Migren tedavisinde yaptığımız iki tane şey var. Bunlardan biri, atak tedavisi dediğimiz ağrı olunca alacağınız ağrı kesici tedaviler. Ağrılar haftada 1 veya üzerinde oluyorsa koruyucu tedaviye geçiyoruz. Burada kullandığımız 3 ilaç grubu var. Bazı antidepresanlar, bazı epilepsi ilaçlan ve bazı tansiyon ilaçlan. Hastanın yaşına, cinsiyetine, eşlik eden hastalıklarına göre bunlardan birini seçiyoruz. Ama bunlarla ağrıları kontrol altına alamazsak o zaman ikinci basamak tedavilerine geçiyoruz. Botoks, ikinci basamak tedavilerinden biri.

MİGRENE nasıl etki ediyor?

Botoks, ağrıyla ilgili kimyasalların salınımını azaltıyor. Bu şekilde beyine giden ağrı sinyallerini azalıyor.

Ağrı TEKRARLAYABİLİR Mİ?

Botoks ilaçla gerilemeyen ağrılarda yüzde 85 oranında ağrıları azaltıyor. Elbette yüzde 100 hepsini geçirmiyor ama en azından büyük çoğunluğunda çok ciddi bir azalma sağlıyor. Geri kalan ayda 1-2 kez olan ağrılar için de ağrı kesici atak tedavileri veriyoruz. Onlar da yeterli oluyor.

Ağrının TAMAMEN GEÇME SANSI VAR MI?

Bir sonraki enjeksiyona kadar hiç ağrınız olmayabilir. İlacın etkisi geçtiğinde ağrılar eski haline dönmeye başlar. 'Bir defa botoks tedavisi yaptırdım, bir daha hayatım boyunca ihtiyacım kalmadı' diye bir şey söz konusu değil. Enjeksiyonlara en azından belli bir süre devam etmek gerekir.

AĞRININ TEKRARLAMAMASI İÇİN nelere dikkat edilmeli?

Migrende tetikleyici faktörlerden uzak durmak gerekir. Örneğin bazılarında çikolata, kırmızı şarap, bazılarında uykusuzluk, aşın uyku, hava değişikliği atakları tetikleyebilir. Botoks yaptıranlarda en önemlisi enjeksiyonların takibi. Zamanı geçirdiğiniz zaman ilacın etkisi kaybolunca ağrılar eskisi gibi ortaya çıkmaya başlıyor.

İşlem NASIL YAPILIYOR?

Alında, şakaklarda, başın arka kısmında ve boyunda belli noktalara enjeksiyon (iğne) yapıyoruz. İşlem ağrılı değil. Şeker hastalığında kullanılan insülin çok ince iğneler vardır. İşte iğnelerle botoksu yapıyoruz. Koldan kan almayı düşünün, onun çok daha hafifi... Bütün işlem 10 dakikada bitiyor. Lokal etkili olduğu için ilaçlarda görebildiğimiz sersemlik, uyku hali, mide bulantısı gibi yan etkiler yok. Yalnızca enjeksiyon yaptığınız yerde ufacık iğne girişi görüyorsunuz, o da zaten 1 gün içinde kayboluyor. İlk yapıldıktan sonra bir sonraki uygulamayı 3 ay sonra öneriyoruz. Ama enjeksiyonlar tekrarladıkça iğne aralıktan 5-6 aya kadar açılabiliyor. 18 yaşından sonra her yaşta kadın ve erkeklere yapılabilir.

 

POSTA Gazetesi / 25Aralık 2017

  • Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Topçular anlattı...
Tarih 25.12.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler