Ağız ve Diş Sağlığı Büyük Önem Taşıyor

Ağız ve Diş Sağlığı Büyük Önem Taşıyor

Sindirim sistemimizin başlangıcım oluşturan ağız boşluğu, genel beden sağlığımızın korunmasında önemli görev üstlenir.

Ağız sağlığının bozulması sadece dişleri etkilemez, sindirim sistemimizi, kalp, böbrek ve eklemlerde ciddi sağlık sorunları oluşturur. Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği sürece gereken önem verilmiyor. Peki ağız ve diş sağlığını korumanın yolları neler? 

İşte adım adım dikkat edilmesi gerekenler

Diş fırçalamaya bebeğiniz ilk dişleri çıktığı andan itibaren (6-8 aylık) başlayın. Bu dişler geçici süt dişleri olsa da bebeğinizin diş sağlığı ve ağız bakımı alışkanlığı açısından önem vermek gerekir. Diş çürükleri beslenmeyi, dil gelişimini etkileyerek yeni çıkacak daimi dişler için sağlıklı ortam oluşturmayacak ve çapraşık çıkmasına neden olacaktır. Sağlıklı bir ağız için günde iki kez florürlü diş macunuyla dişlerin fırçalanması yeterli değildir. Ayrıca mutlaka her gün diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir. Diş fırçası dişlerin üzerinde biriken bakteri plağını temizler ama fırçanın ulaşamadığı diş aralarında plak birikimi devam eder. Etkin bir ağız temizliği için diş ipi kullanımı kalan bu yiyecek artıklarını temizlememizde yardımcı olur. 

Düzenli olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla uzun vadede diş çürüğü ve diş eti problemleri riskini azaltabilirsiniz. Doğru diş fırçalama tekniğiyle etkin bir temizlik sağlanmalıdır. Her dişinizin ön yüzeyi, yemekleri çiğnediğimiz üst yüzeyi ve ağız içine bakan iç yüzeyleri fırçalanmalı, fırça kılları mutlaka diş ve diş eti birleşimine temas ederek yuvarlak hareketlerle fırçalanmalıdır. Diş macunları ve ağız gargaraları tek başına dişleri temizleyemezler, bakteri plağının uzaklaştırılması mekanik etkin bir fırçalama ile olmaktadır. Dilin en arka yüzeyinin fırçalanması unutulmamalıdır. 

Kötü ağız kokularının nedeni dilin arkasında biriken bakteri topluluğudur. Diş fırçalama sonrası özel dil fırçasıyla veya kendi fırçanızla dilinizi en arkadan ön ucuna doğru süpürür gibi fırçalamanız gerekir. Ağız içindeki bazı belirtiler sistemik bir rahatsızlığınızın olduğunu gösterebilir. Birçok sistemik hastalık ağız mukozasında, üst çenede veya alt çenede belirti verir. 

Bunlar ağız içi kanamalar, ülserasyonlar, inatçı ağız içi geçmeyen yaralar, dental ve diş eti dokularında değişiklikler şeklinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle rutin diş hekimi kontrollerinizi aksatmayın. Olası hastalıkların açığa çıkmasında erken teşhisin önemi unutulmamalıdır. 


FORTUNE Akıllı Yaşam   /   1 Ekim 2017

Tarih 1.10.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler