Böbrekleri iflas eden 60 yaşındaki Rasim Öz’ün imdadına 80 yaşındaki babası koştu. Tereddüt etmeden bıçak altına yatan baba, oğluna bir böbreğini verdi

60 Yaşındaki Oğluna Hayat VerdiÇanakkale’de yaşayan Rasim Öz, 60 yaşına kadar sağlık problemi yaşamadı. Ama 5 ay önce kalp rahatsızlığı için gittiği hastanede, böbreklerinin iflas ettiğini öğrendi. Doktorlar, diyalize başlattıkları Öz’e böbrek nakli gerektiğini söyledi.

Aile fertleri doku uyumu olup olmadığını anlamak için testler yaptırdı. Sonuçlara göre Öz’ün eşi, 3 çocuğu ve 80 yaşındaki babası İsmail Öz’ün böbrekleri nakil için uyumluydu.

‘Ben vereyim’ ısrarı

İsmail Öz, gelini ve torunlarının önlerinde uzun bir yaşam olduğunu belirterek, ilk alternatifin kendisi olması konusunda diretti. Birkaç hastaneyle görüşüldü, ancak babanın yaşı nedeniyle operasyona vize çıkmadı. Ama baba Öz donör olmak için ısrarlıydı. Aile Florence Nightingale Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi’ne başvurdu. Prof. Dr. Barış Akin önce babanın yaşı nedeniyle operasyonun çok zor olacağını belirtti ve başka şıkların değerlendirilmesini önerdi. Fakat baba tüm sorumluluğu kabul ettiğini belirterek ısrarla donör olmak istedi. Bunun üzerine testler yapıldı ve Öz’ün nakle engel sağlık problemi olmadığı anlaşıldı. Böylece baba İsmail Öz’ün bir böbreği oğlu Rasim Öz’e nakledildi.

‘Yaşayacağım kadar yaşadım’

Oğluna böbreğini veren baba İsmail Öz, “Ben zaten yaşacağım kadar yaşadım. Ailedeki diğer kişiler de gönüllüydü ama ben kabul etmedim. Çünkü hepsi yaş olarak benden genç ve onların yaşayacak çok şeyi var. Allah bundan sonra onlara sağlık versin. Zaten benim herhangi bir sağlık problemim yoktu. Ameliyatımız da gayet iyi geçti. Oğlum da ben de şimdi gayet sağlıklıyız. 5 çocuğum var, 5’i için de düşünmeden aynı şeyi yaparım. Bu hayatta çocuklarım için yaşıyorum” dedi. Rasim Öz de babasının kendisine ikinci kez can verdiğini söyledi.

‘80 yaşındaki ilk vericimiz’

Ameliyatı yapan Prof. Dr. Barış Akin, “Verici 80 yaşında olduğunu söyleyince ilk başta ‘olmaz’ dedik. Çünkü daha önce bu yaşta bir vericimiz olmamıştı ve 80 yaş oldukça ileri bir yaştı. Fakat İsmail beyin tetikleri sandığımızdan çok daha iyi çıktı. Normalde 3 vericiden 2’sini sağlık nedenlerinden dolayı eleriz. Çünkü vericilerin sağlığı her şeyden önemlidir. İsmail beyde şunu gördük; naklin takvim yaşı ile bağlantısı yok. Kimi insanlar 80 yaşında ama 60 gösteriyor. İsmail bey de onlardan biri. Ameliyatımız da çok başarılı geçti” diye konuştu.


MİLLİYET Gazetesi / 2 Nisan 2018

  • Böbrekleri iflas eden 60 yaşındaki Rasim Öz’ün imdadına 80 yaşındaki babası koştu. Tereddüt etmeden bıçak altına yatan baba, oğluna bir böbreğini verdi
Tarih 2.4.2018 editor@florence.com
Paylaş