Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Zahide Eriş Eken, 10 adımda cildinizi yenilemenin yolarını anlattı.

1 Cilt tipini öğrenmek

 Cilt bakımını düzenli ve programlı bir alışkanlık haline getirerek başlayabilirsiniz yeni yıla. Cilt tipiniz hakkında gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenmeli, doğru bakım ve koruma yöntemlerini uygulamalısınız. Cildinize uygun günlük temizleyici, nemlendirici, güneş koruyucularınızı mutlaka düzenli olarak kullanın. 

2 Meyve asitli peeling 

Özellikle kış aylarında güneşten korunma rahat olacağı için meyve asitli peelingler uygulayabilirsiniz. Haftada 1 veya 10 günde bir yapılan bu uygulamalar ortalama 6-10 seans sürer: Peeling; yaşlılık, hamilelik, güneş hasarı gibi nedenlerle oluşan lekelerin tedavisinde, ince ve orta derinlikteki kırışıklıkların hafifletilmesinde, sivilce ve izlerin tedavisinde, kaba ve gözenekli cilt yapısının daha düzgün hale getirilmesinde, genel cilt canlanması, parlaklığın artırılması ve pürüzsüzleştirilmesinde kullanılır. 

3 Glikolik asit 

Özellikle yılbaşı gecesi gibi hızlı etkinlik istenen özel günlerde glikolik asit güzel bir peeling uygulamasıdır. Meyve asitleriyle yapılan yüzeysel peelingler, ciltte kabuk ve soyulmalara neden olmadığı için yılbaşı öncesi 1-2 seansta cildinizde aydınlanma, lekelerde açılma ve gözeneklerde sıkılaşma gibi kısa sürede görülen etkiler sağlar.

 4 Leke tedavisi 

Yazın güneşin zararlı UV ışınlarıyla oluşan lekelerin tedavisi için kış ayları idealdir. Leke tedavilerinde hastaların sosyal hayatlarını etkilemeyen, günlük aktiveleri kısıtlamayan işlemler daha çok tercih edilir.

5 El bakımı 

Ellerde oluşan lekelere lazer işlemi yapılarak, el derisinde oluşan ve kişinin kendini olduğundan yaşlı hissetmesine neden olan lekeler tedavi edilip zamanın etkileri geriye döndürülebilir.

 6 Lazerle cilt gençleştirmesi

 Lazerle cilt gençleştirme seanslarıyla zamanın etkileri geriye alınabilir. Kişinin günlük yaşantısına devam etmesine engel teşkil etmeyen, soyucu olmayan fraksiyonel lazerler bunun için çok iyi bir tercihtir. Yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. Söz konusu lazerler kolajen üretimini tetikleyerek cildin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Ayrıca aktif akne ve akne skarları tedavisinde ve gözeneklerin tedavisinde etkilidir. Sonuç almak için birden fazla seans gerekir. Lazerler; peeling, dolgu, botoks uygulamalarıyla beraber kullanılabilir. 

7 Yüz dolgusu 

Gelişen teknoloji sayesinde ufak dokunuşlarla ameliyatsız estetik uygulamaları yaygınlaşıyor. Yeni yılda da yeni teknolojiler bizi bekliyor. Yüz bölgesine dolgu uygulamalarıyla kırışıklıklar, derideki sarkma ve düzensizlikler giderilebiliyor. Yüz dolgu uygulamaları kırışıklıkların giderilmesi, yüz hatlarının belirgin ve estetik bir görünüme kavuşturulması için yapılıyor. Elmacık kemiklerini, şakaklar ve çene hatlarını daha belirgin göstermek için de dolgu uygulaması yapılabiliyor. Kırışıklıkların ortadan kaldırılmasının yanı sıra dudakların şekillendirilmesi ya da dudaklara hacim verilmesi için de dolgu tercih edilebilir. En çok kullanılan dolgu çeşidi hyalüronik asittir ve insan vücudunda bulunan bir madde olduğu için laboratuvar ortamında elde edilse de genellikle bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermez. Yaşlandıkça azalan kolaj enin yapı taşı olan ve salgısının artmasına yardımcı olan hyalüronik asit, sahip olduğu su tutma özelliğiyle cildin daha canlı ve genç görünmesine yardımcı olur. Hyalüronik asit uygulanarak yapılan dolgular bir veya bir buçuk yıla kadar kalıcılık gösterir. Dolgunun etkisi geçtiğinde işlemin yenilenmesi gerekir.

8 Mezoterapi kokteylleri 

Yeni bir yıldan önce kendinize bir gençlik aşısı hediye edebilirsiniz. Hyalüronik asit, somon DNA ve vitaminlerden oluşan mezoterapi kokteylleri kolaj eni uyararak cildin canlı, ışıl ışıl olmasını sağlar. Cilde kaybolan elastikiyetini geri kazandırır. Ciltte lifting etkisi yaparak sarkmaları ve ince kırışıklıkları azaltır. Dilerseniz bu uygulamalar aralıklı devam edilerek 3-4 seans halinde yapılabilir ve daha kalıcı etkiler elde edilir. Yüz, boyun, dekolte hatta eller için de dahil yapılabilir.

 9 Nem aşısı 

Yaşlandıkça daha kuru ve nemsiz bir cilde sahip oluruz. Özellikle kış aylarında cilt kuruluğu daha fazladır. Kuru bir cildiniz varsa yüzünüzü yıkamak için sabun kullanmaktan kaçınmanız ve cildi nemlendirmeniz önerilir. Nem aşısı (hyalüronik asitli mezoterapiler) ise yüzde kremlerle giderilemeyen kuruluğu cilde hızlı kazandırabilir. Yılbaşı gecesi canlı ve pırıl pırıl bir cilt için nem maskesi ve nem veren cilt bakımları yararlı olacaktır. 

10 Makyaj temizliği

 Makyajınızı temizlemeyi ve hafif bir peeling yapmayı unutmayın.

Ocak 2020 /Akıllı Yaşam


Tarih 13.1.2020 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler