HIV, diğer bulaşıcı hastalıklardan farklı ya da daha kötü değil.

Uzmanlar hastalığa karşı uyarıyor: “HIV diğer bulaşıcı hastalıklardan farklı ya da daha kötü değil. İnsanlar önlemlerini alıp korunmalı.”

HIV virüsü kapan insanların sayısı hem dünyada hem de ülkemizde artıyor. Dünyada 35 milyon kişi HIV Pozitif hastası, ancak bunların sadece yarısı tedaviye ulaşabiliyor…
HIV virüsü yaş, cins, ırk, din, sosyoekonomik düzey ya da cinsel tercih ayrımı yapmaksızın herkese bulaşabiliyor.

1 Aralık Dünya AIDS günü sebebiyle görüştüğümüz  Sağlık Bakanlığı’nın 2012 yılı verilerine göre, ülkemizde 5244 kişi HIV virüsüyle yaşıyor.

Türkiye'de İlaçlar Ücretsiz

Uzmanlar, “HIV’den korunmak, HIV ile ilgili gerçekleri anlamak ve HIV pozitiflerle beraber dayanışma içinde yaşayabilmek için HIV ve AIDS’i tanımak zorundasınız” diye konuştu. HIV ile AIDS’in aynı olmadığını ifade edildi.

HIV bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüs. Kanında HIV bulunan kişilere HIV pozitif denir. AIDS ise bulaşıcı bir virüs hastalığıdır, etkeni HIV virüsüdür. Birden fazla hastalığın ortaya çıkmasıyla AIDS oluşur.

1996 yılından beri HIV/AIDS tedavisi mümkün. Bu tedavi, kesin olarak virüsü yok edememekle birlikte, virüsün çoğalmasını engelleyen ve bulaşmasını en aza indiren bir tedavidir.

Tedavi doktor kontrolünde ve kesintisiz olarak yaşam boyu sürdürülmeli. Ülkemizde ilaca erişim ücretsizdir.  Kişi, HIV’den korkmamalı, uygun önlemlerle korunmalı ve test yaptırmalıdır. Unutmayalım ki, HIV diğer bulaşıcı hastalıklardan farklı ya da daha kötü değildir.

Cinsel Birliktelik, Kan Nakliyle Bulaşır

AIDS’in insanlara bulaşma yolları şöyle:

  • VİRÜS içeren cinsel organ salgıları aracılığıyla, her türlü cinsel ilişki ile erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe, kadından kadına bulaşır.
  • KAN ve kan ürünleri, organ ve doku nakliyle, tıraş bıçağı, diş fırçası ve enjektör paylaşımıyla, kesici ve delici aletler yoluyla HIV bireyden bireye bulaşır.
  • HIV virüsüne sahip olan anneden gebelik süresince, ayrıca doğum ve emzirme sırasında bebeğine bulaşır.

Öpüşme ve Sarılma Sonsuz

AIDS şu durumlarda bulaşmaz:

Günlük yaşamda ve sosyal ilişkilerle herhangi bir sorun yaşanmaz. Kişi hayatına devam eder, arkadaşlıklarını sürdürür.

Öpüşme, dokunma, sarılma, kucaklaşma, el sıkışmayla, başkalarının eşyalarını kullanmakla HIV bulaşmaz.

Sinek, böcek sokması, hayvan ısırmasıyla bulaşmaz.

 

  • HIV, diğer bulaşıcı hastalıklardan farklı ya da daha kötü değil.
Tarih 9.6.2012 editor@florence.com.tr
Paylaş