Prof. Dr. Coşkun Tecimer, kanser tedavisinde kullanılan alternatif tıbbın bilimsel onaydan geçmesi gerektiğini söyledi...

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Hematoloji / Medikal Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Çoşkun Tecimer ise kanserli hasta sayısının 2030 yılında 21.7 milyona ulaşacağını belirterek, “Kanser, kalp damar hastalıklarından sonra dünyada en cok ölüme neden olan hastalık. Tüm kanserlerin üçte ikisi 65 yaş üstü kişilerde görülüyor. Tıp alanındaki gelişmeler birçok hastanın geçmişe göre daha uzun yaşamasını sağlıyor. Bu noktada önemli olan, tedavi sürecinin nasıl yönetileceği. Birçok insan kanseri ölümle eşdeğer tutuyor. Hastalığın her zaman ölümle eşdeğer olmadığı bilincini vermek önemli” diyor. Prof. Dr. Tecimer, son yıllarda alternatif veya tamamlayıcı tıp konusuna ABD ve Avrupa'da ilgi artışı olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

Stres faktörü abartılıyor

“Birçok alternatif tedavinin de gelişigüzel uygulandığını gözlemliyoruz. Oysaki, alternatif yaklaşımların kanserde etkili olup olmadığını gösterecek araçlar, bilim ve modern tıbbın kullandığı yöntemler olmak zorunda. Kanser oluştuktan sonra kullanılan doğal bitki ve vitaminlerin kanseri tedavi ettiğine dair kesin veriler yok. Stresin rolü çok abartılıyor. Yoğun stres ve yaşanan üzücü olaylar bağışıklık sistemini baskılayan faktörlerden. Ancak bu durumun kanser gelişimi üzerindeki etkisi net değil.”


MİLLİYET Gazetesi / 6 Şubat 2018

Tarih 6.2.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler