Kolon (Kalın bağırsak) kanseri, olmadan önlenebilen ve erken yakalanıldığında iyileştirilebilen bir hastalıktır. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Cengiz Dibekoğlu, kanserden korunmanın yöntemlerini açıkladı…

Kalın Bağırsak Kanserini Erken Teşhisle YeninKalın bağırsak dediğimiz organda yerleşmiş kötü huylu tümörler kalın bağırsak kanseri olarak bilinir. Yapılan araştırmalarda kalın bağırsak kanseri, kanserle ilişkili ölümlerde sıklıkla karşılaşıldığını belirten İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden Op. Dr. Cengiz Dibekoğlu erken teşhisin önemini vurguladı.

Belirtileri nelerdir?

Hastalık ilerleyene kadar bulgu vermeyebilir. Ancak ishal veya kabızlık, makattan kanama veya büyük abdeste karışmış kan, karında şişkinlik, nedensiz kramplar ve ağrılar, büyük abdest yaptıktan sonra tam rahatlayamamış olma hissi, yorgunluk, nedensiz kilo kaybı gibi durumlarda dikkat edilmelidir.

Polip nedir?

Polip, bağırsağın içine doğru büyüyen mantar şeklinde uzanımlardır. Önce iyi huylu oluşumlar olarak başlar ve zamanla kansere dönüşebilir. 1 cm'den küçük poliplerde kanser olma ihtimali düşükken 2 cm üzerine çıkınca bu risk bazı durumlarda yüzde 50ye kadar çıkabilir. Kalın bağırsakta oluşan kanserlerin yüzde 80'i öncelikle polip olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle poliplere karşı mücadele edilmesi kalın barsak kanseri oluşumunu engelleyebilir.

Önlenebilir mi?

Poliplerin kanser olmadan saptanması ve alınması mümkündür. Bu nedenle tarayıcı kolonoskopiler yapmak riskli insanlarda erken tespit açısından çok yararlıdır. Bulunan polipler alındığında o polipten dolayı kanser olma riskini çok azaltmaktadır. Tüm poliplerin kanser olacağını söylemek mümkün değildir. Bu tipte olan polipler alındıktan sonra da belli aralıklarla takip edilmelidir.

Nasıl beslenilmeli?

Lifli gıdaların tüketimi önemlidir. Tahıllı ekmek tüketimi koruyucu özelliklere sahiptir. Aşırı yağlı yiyeceklerin ve rafine edilmiş gıdaların tüketilmemesi, meyve sebze ağırlıklı beslenme, kırmızı et ile yağdan uzak durma ve kalsiyumdan zengin diyet önerilir. Ayrıca folik asit takviyeleri kullanılabilir. Düzenli spor ve sigaranın bırakılması, belli aralıklarla check up yaptırmak da kanserden korunma yollarındandır.

Teşhis yöntemleri

Hastalığın teşhisinde kolonoskopi çok önemlidir. Kolonoskopi ucunda kamera olan ve barsak içinde ilerletilebilen ince tüp şeklinde bir alettir. Bu alet vasıtasıyla kalın bağırsağın tüm iç yüzeyini gözümüzle görüp tarayabiliriz. Ayrıca saptanan bir tümörden parça alıp patolojik inceleme yapabilmemizi sağlar. Kolonoskopi ayrıca polipleri de tamamen alabilmemizi sağlar ve böylece kanser oluşamadan başındayken temizlenmiş olur.

Risk faktörleri

İleri yaş ve daha önce bağırsaktan kanser geçirmek veya yakınların varlığı, düşük lifli ve yüksek yağlı beslenme, polip aldırmış olmak kansere yakalanma riskini artırır. İltihaplı hareketsiz yaşam, diyabet, obezite, alkol kullanımı gibi barsak hastalığı varlığı, ailede barsak kanseri geçirmiş durumlarda kanser oluşumunu artıran risk faktörleridir.


MİLLİYET Gazetesi / 12 Ocak 2018

  • Kolon (Kalın bağırsak) kanseri, olmadan önlenebilen ve erken yakalanıldığında iyileştirilebilen bir hastalıktır. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nden Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Cengiz Dibekoğlu, kanserden korunmanın yöntemlerini açıkladı…
Tarih 12.1.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler