Gebelik süresince yaşanan hormonal değişimler, ciltte çeşitli sorunlara yol açabiliyor

Bu problemler anne adayını fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz yönde etkiliyor. Hamilelikte görülen en yaygın değişiklik, derideki renk koyulaşması. Sıklıkla meme başı, genital bölge, uyluk iç yüzler ve koltuk altı gibi lokal bölgelerde ortaya çıkıyor. Ayrıca göğüs ve göbek arasında dikey çizgide koyulaşmada belirginleşiyor. Bu koyulaşmalar, genellikle doğumdan sonra gebelik sonrasında geriliyor. Birçok kadında vücuttaki benlerin sayısında ve boyutlarında da artış izleniyor. Şüphe duyulduğunda benlerin dermatolog tarafından muayene edilmesinde fayda var.

Gebelikte sık görülen deri sorunlarından biri de kaşıntıdır. En sık karın bölgesinde görülür. Kandaki yüksek hormon düzeyine bağlı olarak gebeliğin ilk aylarından itibaren ciltte kuruma gelişir. Uzun ve sıcak banyolardan kaçınılması, deriyi kurutmayan ürünlerin kullanılması ve cildin nemlendirilmesi fayda sağlar. Yaygın kaşıntının birçok değişik nedeni olabilir. Alınan bu önlemlere rağmen devam eden kaşıntılı olgular doktor tarafından değerlendirilmelidir. Gebelik sürecinde izlenebilecek fizyolojik değişiklikler dışında deri döküntüsüyle seyreden gebeliğe özgü çeşitli deri hastalıkları mevcut. Bunlardan bazıları anne ve bebek için tehlike oluşturabileceğinden doktora başvurmak gerekir. Avuç içinde kızarıklık ve kırmızı örümcek tarzında damarlanmalar; büyüyen rahmin karın içerisindeki damarlara yaptığı basıya bağlı olarak bacak, ayak, el ve yüzde ödem; hemoroid gelişimi de sıktır.

Gebelik maskesine dikkat

Anne adaylarında en çok sıkıntı yaratan durumlardan biri de gebelik maskesi olarak bilinen yüz lekelenmelerdir. Bu tablo artan hormon düzeylerine bağlı olarak gebeliğin ikinci yarısında daha çok izleniyor. Güneşe maruz kalmakla artış gösterebileceğinden anne adaylarının kendilerini korumaları gerekiyor. Güneş koruyucular dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce sürülmeli, 3- 4 saatte bir yenilenmelidir. Organik ve mineral filtreli güneş koruyucuları tercih edilmeli.

Saçlarınız dökülebilir

Kandaki yüksek hormon seviyeleri nedeniyle saç ve kılların yapısında da değişiklikler görülüyor. Çoğu hastada yüz ve genital bölgede kıllanma artıyor. Bu durum gebelik sonrası altı ayda veya gebeliğin son üç ayında kendiliğinden geriliyor. Hormonların artışı sebebiyle gebelik döneminde saçlarda gürleşme görülüyor ama doğum sonrası dökülme izleniyor. Dökülme şiddetli olduğunda veya uzun sürdüğünde, hastanın değerlendirilmesi ve gerekirse destek tedavilerin verilmesi öneriliyor.

Sivilce tablosu şiddetliyse dermatoloji hekiminin kontrolünde uygun ilaçlar kullanılabilir. Hamilelik döneminde cilt temizliğine dikkat edilmeli, kimyasal olmayan ürünler tercih edilmeli. İhtiyaç duyulduğunda cilt yapısına uygun nemlendiriciler sürülebilir.

Kilo kontrolü sağlanmalı

Sıklıkla göbek üzerinde olmak üzere kalçalarda, bacaklarda ve meme üzerinde çatlaklar gelişir. Kesin sebebi bilinmemekle birlikte, genetik ve hormonal faktörlerin rol oynadığı kabul edilir. Başlangıçta pembeden mor renge değişen, bantlar şeklindedir. Giderek soluklaşıp daha az görünür hal alır ve kaşınır. Gebelikte çatlak gelişimini önlemek için çeşitli topikal kremler kullanılabilir. Bebeğe zararı olmayacak, deri esnekliğini artıran krem ve yağlarla masaj yapmak fayda sağlar. Çatlak gelişimini önlemede aşırı ve hızlı kilo artışından kaçınılması, bol su içilmesi ve dengeli beslenme önem taşır.

Tırnaklar ellerimizin süsü

Gebelikte tırnaklar daha ince ve kırılgan olabilir. Tırnak cilası ve aseton kullanımı, deterjan teması ve sık yıkama durumu kötüleştirebilir. Manikür ve pedikür yaptırmak enfeksiyonlar için giriş kapısı oluşturabilir. Tırnaklar düz, kısa ve temiz olmalı.

Tarih 28.8.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler