Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Hematoloji Medikal Onkoloji Bölümü’nde görev yapan Prof.Dr. Coşkun Tecimer, “Kanser, vücut hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan kitlelerdir. Vücudumuzda ne kadar çoğalan hücre varsa o kadar da kanser çeşidi var demektir” diyor. Tecimer, erken tanının önemine dikkat çekerek, “Erken tanı hayat kurtarır” uyarısında bulunuyor:

Kanser neden bu kadar hızla yaygınlaşıyor?

İstatistiklere göre 2012 yılında ortaya çıkan yeni kanserli hasta sayısı 14.1 milyon. Bu rakamın 2030 yılında 21.7 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Artıştaki en büyük neden yaşlanma. Tüm kanserlerin üçte ikisi 65 yaş üstü kişilerde görülüyor.

Kanserde alternatif tedavinin yeri var mı?

Son yıllarda alternatif veya tamamlayıcı tıp konusuna ABD ve Avrupa’da ilgi artışı var. Birçok alternatif tedavinin de gelişigüzel uygulandığını gözlemliyoruz. Oysa ki, alternatif yaklaşımların kanserde etkili olup olmadığını gösterecek araçlar, bilim ve modern tıbbın kullandığı yöntemler olmak zorundadır.

Doğal yöntemler doğru seçenek mi?

Çağdaş tıbbın kullandığı ilaçların en az dörtte biri bitkilerden elde ediliyor. Kanser tedavisindeki birçok ilaç bitki kökenli. Ancak yılar süren araştırma ve karşılaştırmalı çalışmalar sonucu bu tedavilere girişiliyor. Sebze ve meyvelerin doğal kullanımı kanser tedavisinden çok, kanserden korunmada etkili olmaktadır. Kanser oluştuktan sonra kullanılan doğal bitki ve vitaminlerin kanseri tedavi ettiğine dair kesin veriler yok. Alternatif tıp günümüzde yer bulacaksa, bu modern tıbbın süzgecinden geçmek suretiyle olabilir.

Kanserin bir numaralı nedeni stresi mi?

Stresin rolünü çok abartılıyor. Yoğun stres ve yaşanan üzücü olaylar bağışıklık sistemini baskılayan faktörlerden. Ancak bu durumun kanser gelişimi üzerindeki etkisi netleşmiş değil.

 

MİLLİYET Gazetesi I 19 Kasım 2016

 

Tarih 19.11.2016 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler