Uzmanlar, "Alerjen maddelerden tamamen kaçınmak ve tamamen korunmak mümkün değildir. Ancak kısmen de olsa korunarak, alerjik reaksiyon yaratacak birikim engellenebilir" dedi.

Alerji, günümüzde artık çok yaygın bir sorun. Steril hayatlar tüm yaş gruplarında astım başta olmak üzere, alerjik hastalıkların sıklığının son çeyrek yüzyılda çok artmasına yol açtı. Eğer alerjiniz varsa bu, en başta "saman nezlesi" diye anılan alerjik rinite ve astıma neden olabilir.

Uzmanlar, her iki durum da yaşam kalitesini bozan, üretkenliği azaltan, eğer ağır seyrederse sık sık hastane başvurusuna yol açabilen can sıkıcı rahatsızlıklar olduğunu dikkat çekti; alerjinin nedenlerini ve alerjenlerden nasıl korunulabileceğini anlattı.

'Mümkün değil demeyin korunmayı deneyin!

Hem saman nezlesinin hem de astımın temel nedenlerinden biri alerji dedik. Alerji birçok ilaç yardımıyla kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitesinin artması, sıkıntıların azalması sağlanabilir. Ama tedavinin temeli her zaman öncelikle alerjiye yol açan nedenden yani alerjenden korunmaktır. Bu nedenle "alerjenden nasıl korunabilirim, tüm çevrem onlarla kaplı" dememek gerekir.

Polen alerjisi olan hastanın çoğu zaman ilkbahar ve sonbaharda daha belirgin olmak üzere burun akıntısı ve tıkanıklığı, gözlerde sulanma, hapşırma, geniz kaşıntısı ve akıntısı, nefes darlığı, öksürük gibi yakınmalarının arttığını bilmesi ve mevsim öncesi doktoruna başvurması ve gerekirse tedavisinin yeniden düzenlenmesi gerekir. Doğru ve başarılı bir astım tedavisi; gelecekteki akciğer fonksiyon kaybını önlemesinin yanı sıra astım ataklarının sıklığını, acil hastane başvurusunu azaltır ve yüksek dozda ilaç kullanımına bağlı yan etkilerin daha az görülmesini sağlar.

Başarılı bir astım tedavisi doğru ilaç ve ilaç dışı korunma yöntemleri ile sağlanabilir. Alerjik astımlı hastalarda alerjenlerden korunma ile yakınmalar, ilaç ihtiyacı, iş gücü kaybı, okul devamsızlığı ve tedavi maliyetleri azaltılabilir.

Ev tozu akarlarından iyi korunmalıyız

Ev tozu akarları; çıplak gözle görünmeyen, hah, yün ve kadife eşyalar, yastık, yatak gibi ev eşyalarında bol miktarda bulunan, nemli ortamlarda artan, ısırmayan, hastalık bulaştırmayan ve sadece ev tozu akarı alerjisi olan kişilerde maruz kalındığında şikayetlere sebep olan en önemli ev içi alerjendir.

Korunmak için şunları yapabilirsiniz:

1- Öncelikle yatak odalarından başlamak üzere tüm evde halılar, toz tutabilen ev tekstil ürünleri, mobilya döşemeleri kaldırılmalı ve gerekirse sentetik, antiallerjik toz tutmayan alternatifleri ile değiştirin.

2- Toz tutan giysiler, içi doldurulmuş veya tüylü oyuncaklar uyunan odada tutulmamalı, oyuncak ve giysileri kapalı dolaplarda saklayın.

3- Akar temasını büyük ölçüde engelleyen yatak takımlarında (yastık, yorgan, nevresim) anti alerjik kılıflar kullanın.

4- Odaları sık olarak FIEPA filtreli süpürgeler ile temizleyin.

5- Yatak takımlarını her hafta 60 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta yıkayın.

6- Ev tozu alerjisi olan hasta, ev temizliği yapılırken ortamda bulunmamalı, kendiniz yapmak zorundaysanız maske kullanın.

7- Yemek yaparken aspiratörleri açın, yıkanmış çamaşırları ev içinde kurutmayın...

8- Hah yıkama ve nemlendirici cihazlar kesinlikle tercih etmeyin, halılar yıkandıysa çok iyi kurutulması gerektiğini asla unutmayın.

9- Akar öldürücü ilaçların etkinliği çok kısa sürelidir.

10- Alerjisi olan her hasta olduğu odayı nemlendirmek yerine her iki burun deliğini yatmadan önce serum fizyolojik içeren burun damlası ve spreyleri kullanarak veya bol suyla yıkayarak alerjen yükünü azaltmalı. Küf oluşumuna karşı önlemler alınmalı

Bir başka alerji kaynağı küflerdir. Küflerden korunmanın püf noktalarını da şöyle sıralayabiliriz:

1- Islak zeminlerdeki duş teknelerinde, banyo örtülerinde, su tesisatındaki sızıntılardaki küfler için gereken bakım ve değişiklikleri yaparak işe başlayabilirsiniz.

2- Ev içindeki rutubetli alanlar, su sızıntısı olan tesisatlar bakımdan geçirerek, rutubete neden olan çatlakları onarın.

3- Ev içinde bitki beslenmeyin, eski kitaplarınız için önlem alın.

4- Klimaların bakımları düzenli olarak yaptırın, nemlendirici cihazlar tercih etmeyin. Hamam böceğinden korunmalısınız...

Hamam böceği alerjisi hijyeni bozuk, nemli ve kaloriferle ısıtılan bina, yurt, okul gibi topluca yaşanılan yerlerdeki duyarlı bireylerde görülür. Korunmak için, şunlara dikkat edin:

1- Hijyene dikkat edin ve yiyecekleri dışarıda asla açık bırakmayın.

2- Evleri ve mümkünse tüm binayı ilaçlayın.

3- Çöpleri kapağı sıkıca kapanan çöp kutularında saklayın ve her gün dökmeye özen gösterin.

4- Hamam böceğinin giriş çıkış yapabileceği yerlere ev içinde kontrol sağlayın.

Polenlere karşı yapılması gerekenler

Polenler en sık görülen ev dışı alerjenlerdir. Havada kilometrelerce yol kat edebildikleri için ev içi alerjeni de olabilirler. Bu yüzden polen alerjisi olan hastanın yaşadığı yerde olmayan polenler de rinit ve astım atağına sebep olabilirler. Korunmak için yapılması gerekenler şunlar:

1- Hangi polene karşı duyarlı olduğunu, polenin hangi mevsimlerde ve hava şartlarında azalıp artacağını öğrenmek gerekir.

2- HEPA filtreli süpürgelerle evi temizleyin.

3- Polen mevsiminde mümkün olduğu kadar dışarıya çıkılmayın, piknik yapmaya bir süre ara verin. Ev ve araba pencerelerini kapalı tutun.

4- Klimalar ve filtrelerin bakımları ve değişimin zamanını çok iyi takip edin.

5- Saç ve vücuttaki polenlerin temizlenmesi için evdeki tüm bireyler polen mevsiminde dışarıdan eve geldiğinde duş alması önemlidir. Polen alerjisi olan hasta yatmadan önce burnunu serum fizyolojikli sprey, damla veya bol su ile yıkamalı.

Sonuç olarak, alerjenler havayla uçuşan ve gözle görülemeyen mikroskopik maddelerdir ve solunum yoluyla vücuda ulaşarak alerjik reaksiyonlara yol açarlar. Alerjen maddelerden tamamen kaçınmak ve tamamen korunmak mümkün değildir.

Ancak alerjik rahatsızlığı olan bireylerin en yaygın hatası, "Alerjenlerden tam olarak korunmak mümkün değilse neden deneyeyim" diye düşünmektir. Oysa alerjenleri solumak birikici etkisiyle sıkıntılara yol açar. Bu nedenle alerjenlerden korunarak bu birikmenin ve biriken her şeyin üstünüze yıkılmasının önüne geçersiniz. Eğer alerjikseniz ve bu yaşamınızı etkiliyorsa tedavinin korunmayla başladığını unutmamalısınız.

Tarih 17.4.2017 editor@florence.com
Paylaş