Aileler özellikle çocukları okula başlamadan evvel sünnet olmalarını tercih ediyor. Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi'nden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan sünnet ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Sünnet ne zaman yapılmalıdır?

Yapılan çalışmalara göre, sünnet için en uygun zamanların başında yenidoğan dönemi gelmektedir. 2-6 yaş arasında sünnet düşünüldüğünde ise genel anestezi altında uygulanması önerilmektedir. Çünkü bu yaşlarda yapılan sünnet psikolojik gelişiminin önemli bir döneminde olan çocukta negatif etki yapabilmekte ve "kısırlaştırılma korkusu" denilen psikolojik bozukluğa neden olabilmektedir. Yenidoğan sünneti bebek doğduktan sonra K vitamini uygulanmasının akabinde yapılabilir. Sünneti yapacaklar üroloji uzmanları ve çocuk cerrahları olmalıdır. 3-6 yaş aralığı, erkek çocuklar için cinsel kimlik ayrımının yapılmaya başladığı yaşlardır. Dolayısıyla bu yaşlarda tıbbi gereklilik olmadıkça sünneti planlamamak gerekir.

Yenidoğan sünneti bebeğe acı verir mi?

Her ne kadar yenidoğan döneminde ağrı duyusu tam olarak gelişmemiş olsa da bebeğe mutlaka bölgesel anestezi yapılması gerekir. Bu sayede son derece konforlu bir şekilde sünnet gerçekleştirilmektedir.

Yenidoğan döneminde sünnet yapılmasının avantajı var mıdır?

Yapılan araştırmalar yenidoğan döneminde sünnet olan erkek bebeklerin idrar yolu enfeksiyon geçirme olasılıklarının sünnet olmayanlara göre belirgin derecede daha az olduğunu göstermiştir. Amerikan Pediatri Akademisi 1999'da yayınladığı bildiride her erkek bebeğe rutin olarak uygulanmasını önermiştir. Ayrıca penis kanseri, hemen hemen sadece sünnet olmayanlarda görülmektedir ve sünnetin bu durumda koruyucu olduğu uzun zaman önce kanıtlanmıştır.

Yenidoğan dönemindeki sünnet bebeğe sıkıntı verir mi?

Bu dönemde yapılan sünnet sonrası iyileşme çok hızlı olmakta ve bebeğe belirgin bir sıkıntı vermeyip emzirilmesi açısından sorun çıkartmamaktadır. Sünnetin ertesi günü bebeğin kontrolü ve pansumanı yapılmaktadır. Bundan sonra 3 -4 gün süreyle bebeğin altının sık olarak kirli olup olmadığını kontrolü önerilmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir ilaç kullanımı veya pansuman gerekmemektedir. Bebek 2 gün sonra yıkanabilir. Sünnet sırasında uygulanan dikişlerin kendiliğinden tamamen erimesi ise yaklaşık 10 günü bulmaktadır.

Sünnet sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Sünnet sonrası penise gerçekleştirilecek doğrudan darbelerden sakınılmalıdır. Deniz veya havuza girme, bisiklete binme gibi o bölgeyi ilgilendiren aktivitelerden 10 güne kadar uzak durulmalıdır.


MİLLİYET Gazetesi / 21 Ocak 2018

  • Aileler özellikle çocukları okula başlamadan evvel sünnet olmalarını tercih ediyor. Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi'nden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Günhan sünnet ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.
Tarih 21.1.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler