'El, ayak ve ağız hastalığı' ağrılı içi su dolu kabarcıklar, ateş ve kızarıklıklarla seyreden bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen bu hastalığın bulaşıcı olabileceğini belirten Dr. Eda Balanlı Güngörmüş,

Hastalığın en sık rastlandığı yaş grubu beş yaş altındakilerdir ve sıklıkla yazla sonbahar aylarında görülür. Virüs, enfekte çocukların burun ve boğaz sıvıları, ciltteki kabarcıkların içindeki sıvı ve dışkılarında bolca bulunur. Bu sıvılarla direkt temas etme veya temas eden cisimlere dokunma, öksürme, hapşırma, öpüşme, sarılma ve aynı çatal-bıçağı kullanmayla bir çocuktan diğerine bulaşabilir. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. da Balanlı Güngörmüş, kreş ya da anaokulu gibi genellikle yakın temas içinde olan küçük gruplarda salgınların daha çok görülebileceğine dikkati çekiyor.

Belirtileri iyi tanımak

El ayak ağız hastalığının ilk belirtileri basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer. Boğaz ağrısı, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, burun akıntısı ve ateş ilk belirtiler olabilir. Bu semptomlara birkaç gün içinde ağız içinde ve/veya çevresinde, el ve ayaklarda kızarıklıklar ve içi su dolu kabarcıklar eklenebilir. Ciltteki döküntü bazen kalçaya, bacaklara veya bez bölgesine de yayılabilir. Zamanla kabarcıklar açılır ve kabuklanır. Ağız içindeki yaralar ülserleşebilir ve çok ağrılı olabilir. Ağrılı olması nedeniyle çocukların konforunu bozabilir ancak genellikle selim seyirli bir hastalıktır. Bir hafta 10 gün kadar sürer sonrasında kendiliğinden geriler. 1- 2 hafta sonra parmaklarda soyulma olabilir, bu zararsız bir durumdur.

Kişiden kişiye değişir

Hatta bazı insanlar hiçbir döküntü olmadan da hastalığı geçirebilir. Hastalığın en sık görülen yan etkisi ağız yaraları nedeniyle oral alımın azalması sebebiyle gelişen sıvısızlıktır. Virüse bağlı menenjit, çocuk felcine benzeyen bir felç tablosu ve ensefalit denilen beyin dokusu iltihabıdır ancak neyse ki bu durumlar çok nadirdir. Birkaç farklı virüs hastalığa neden olabilir. Hastalığı geçirenlerde o virüse karşı bağışıklık gelişir. Bir başka deyişle birden fazla kez el ayak ağız hastalığı geçirilebilir.

Bolca sıvı alınmalı

Hastalık evresinde su veya süt tercih edilebilir. Ağız yaraları nedeniyle sıvı dahi alamayacak çocukların sağlık kuruluşlarına başvurmaları önemlidir. Bu hastalıkta aspirin kullanılması ciddi bir karaciğer hastalığına sebep olabilir. Basit hijyen kurallarına sadece hastalık sırasında değil her zaman dikkat edilmesi gerekir.

Yayılması nasıl önlenir?

Hasta çocuklar okula gönderilmemelidir. El yıkamak, hastalığın bulaşmasını önlemede çok önemlidir, özellikle alt değiştirme ya da çocukların burnunu temizleme gibi işlemler sonrası ellerin su ve sabunla 20 saniye kadar yıkanması unutulmamalıdır. Anne babaların küçük çocuklara el yıkama alışkanlığını erken yaşlarda kazandırmaları gereklidir. Hasta çocukların diğerleriyle ortak oyuncak, çatal, bıçak, bardak, diş fırçası, havlu ve kıyafet kullanmasına izin verilmemelidir. Ortak kullanılan oyuncaklarla kapı kolu gibi sık dokunulan yüzeylerin sık temizlenmesi gereklidir.

Tedavisi var mı?

Hastalık etkeninin bir grup virüs olması sebebiyle, özel bir tedavisi yoktur. Ağız yaralarında yanmaya sebep olabilecek sıcak, baharatlı veya asidik yiyeceklerden/içeceklerden uzak durulmalıdır. Bazı durumlarda ağrı kesici özelliği olan jel veya gargaralar uygun hastalara önerilebilir.

 

MİLLİYET Bursa Gazetesi   /   4 Mart 2017

  • 'El, ayak ve ağız hastalığı' ağrılı içi su dolu kabarcıklar, ateş ve kızarıklıklarla seyreden bulaşıcı bir virüs hastalığıdır.  Özellikle 5 yaş altı çocuklarda görülen bu hastalığın bulaşıcı olabileceğini belirten Dr. Eda Balanlı Güngörmüş,
Tarih 4.3.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler