El, ayak, ağız, hastalığı; içi su dolu kabarcıklar ve kızarıklıklar ile seyreden bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Tüm yaşlarda hastalığın ortaya çıkabileceği gibi en sık görüldüğü grup 5 yaş altındakilerdir.

Virüs, enfekte çocukların burun ve boğaz sıvıları, ciltteki kabarcıkların içindeki sıvı ve dışkılarında bolca bulunur. Bu sıvılarla direk temas etme veya temas eden cisimlere dokunma, öksürme, hapşırma, öpüşme, sarılma, aynı çatal-bıçağı kullanma ile bir çocuktan diğerine bulaşabilir.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Eda Balanlı Güngörmüş, kreş ya da anaokulu gibi genellikle yakın temas içinde olan küçük gruplarda salgınların daha çok görülebileceğine dikkat çekti.

Belirtileri iyi tanımalıyız

El, ayak, ağız hastalığının ilk belirtilerinin basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzediğini anlatan Güngörmüş, "Boğaz ağrısı, halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, burun akıntısı ve ateş ilk belirtiler olabilir. Bu semptomlara birkaç gün içinde ağız içinde ve çevresinde, el ve ayaklarda kızarıklıklar ve içi su dolu kabarcıklar eklenebilir. Ciltteki döküntü bazen kalçaya, bacaklara veya bez bölgesine de yayılabilir. Zamanla kabarcıklar açılır ve kabuklanır. Ağız içindeki yaralar ülserleşebilir ve çok ağrılı olabilir, yeme içme ve yutkunmayı zorlaştırabilir. Ağrılı olması nedeniyle çocukların konforunu bozabilir ancak genellikle selim seyirli bir hastalıktır,1 hafta-10 gün kadar sürer, sonrasında kendiliğinden geriler. 1-2 hafta sonra parmaklarda soyulma olabilir, bu zararsız bir durumdur" dedi.

Hastalığın tedavisi

Hastalığın tedavisinde ipuçları veren Güngörmüş, şöyle konuştu: "Antibiyotiklerin hiçbir faydası olmaz ve verilmemelidir. Çocuklar ağız yaraları nedeniyle yemeğe isteksiz olabilirler. Bu durumda çorba, yoğurt, ezilmiş patates gibi püre kıvamında, yutulması kolay yiyecekler tercih edilmelidir. Ağız yaralarında yanmaya sebep olabilecek sıcak, baharatlı veya asidik yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Hasta çocukların bolca sıvı almaları sağlanmalıdır. Bunun için su veya süt tercih edilebilir, anne sütü alanların daha sık anneyi emmeleri sağlanabilir. Ağız yaraları nedeniyle sıvı dahi alamayacak çocukların sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve çocuğun sıvı kaybı açısından hekim tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir. Çocuklara ağrı kesici olarak asla aspirin verilmemelidir, bu hastalıkta aspirin kullanılması ciddi bir karaciğer hastalığına sebep olabilir."


MİLLİYET Gazetesi 10 Ocak 2019

  • El, ayak, ağız, hastalığı; içi su dolu kabarcıklar ve kızarıklıklar ile seyreden bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Tüm yaşlarda hastalığın ortaya çıkabileceği gibi en sık görüldüğü grup 5 yaş altındakilerdir.
Tarih 10.1.2019 editor@florence.com.tr
Paylaş
Benzer Haberler