Pek çok anne; hem eğitmen gözetiminde olması hem de farklı eğitim teknikleri nedeniyle çocuklarının oyun gruplarına gitmesini tercih ediyor. Bu süreçte çocuğunuzu ne zaman bu gruplara götüreceğiniz de büyük önem taşıyor. Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nden Uzm. Psikolog Belgü Kaçmaz'a oyun grupları hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Ne gibi avantajları var?

Oyun grupları isteğe bağlı olarak haftada bir ya da iki defa, çocukların kendi yaş gruplarıyla birlikte olduğu ve yaklaşık 8-10 kişilik gruplarda okul öncesi öğretmenleriyle oynadıkları yapılandırılmış oyunlardır. Genelde 6-18 ay çocukları oyun gruplarından fayda sağlayabilirler. Oyun gruplarının amacı, çocukların öncelikle evde bir bakım verenle yalnız oyun oynaması yerine kendi yaşıtlarıyla ve grup içinde oyun oynamasıdır. İkincil olarak, yapılandırılmış oyunlar çocukların gelişimlerine destek olmaktadır.

Oyun grubuna katılmayan çocuklar…

Oyun grubuna gitmeyen bir çocuğun geri kaldığını söyleyemeyiz tabii ama destekleyici egzersizlerin yararlı olduğu da açıktır. Çalışan anne-babalar için de iyi bir öğrenme yeridir çünkü onlar da çocuklarıyla oynayabilecekleri yeni oyunlar öğrenirler. Bunları daha sonra evde kendileri de uygulayabilir. Bir diğer katkısı ise çocukların gelişimlerinin gözlem altında tutulmasıdır. Okul öncesi eğitmenleri ve rehberlik birimi çocuklarımızın gelişimini takip edebilmekte ve bir gelişim bozukluğu olması durumda müdahale hemen yapılabilmektedir.

İlk bir ay önemli

Bazı çocuklar yine de huzursuz olabilir, oyun alanına girmekte tereddüt edebilir ya da grup oyunlarına katılmak yerine kendi başına kalmayı tercih edebilir. Biz, herhangi bir okula alışmak için genelde bir aylık bir süre veririz. Eğer bir ay sonunda hala alışmakta, oyuna katılmakta ve eğitmeniyle iletişim kurmakta sıkıntı yaşarsa bir uzmandan destek istemekte fayda var. Genellikle okulların rehberlik birimleri bu desteği vermektedir.

Nasıl alıştırılmalı?

Okula adaptasyon her yaş grubu için benzer özellikler taşır. Oyun gruplarında eğitmen çocuklarla oyun oynarken anne ve babalar da orada bulundukları için, çocuğun anne-babadan ayrılması söz konusu değil. Bu nedenle daha rahat adapte oluyorlar. Adaptasyonla ilgili problem anneden ayrılmak istememeyle ortaya çıkar.


SÖZCÜ Gazetesi   /   15 Nisan 2017

Tarih 15.4.2017 editor@florence.com
Paylaş
Benzer Haberler