Grup Florance Nightingale Hastaneleri, Böbrek Nakli Merkezi’nin sorumlu cerrahı Prof. Dr. Barış Akin kendine özgü tekniği ile Türkiye'de ilk olarak 2009 yılında retroperitonoskopik yöntemle vericiden kamera altında böbreğin çıkarılması ameliyatını gerçekleştirdi.

Böbrek Naklinde Önemli Başarılara İmza AtıyoruzRetroperitonoskopik yöntem, karın içerisine dokunmadan böbreğin çıkarılmasını sağladığından daha güvenli bir teknik olarak pek çok bilimsel makalede yer almaktadır. 

Günümüze kadar geçen süre içerisinde 800’e yakın kişi yakınlarına böbrek bağışlarken, bu teknik ile vericiden daha fazla böbrek alındı ve hiçbir olguda ciddi bir komplikasyon olmadı.

Bu seri aynı zamanda kendisine özgü tekniğiyle dünyadaki en büyük seridir. 

Bu tecrübeyi ülkemizdeki birçok transplantasyon cerrahi ile paylaşan Prof. Dr. Barış Akin yurt dışındaki nakil cerrahlarının da eğitimi için çalışmalarını sürdürmektedir. 

European Society of Transplantation (Avrupa Transplantasyon Derneği) tarafından  28-30 Haziran tarihinde Rotterdam’da düzenlenen LİDO-Living Donor Course (Canlıdan Böbrek Çıkarılması ameliyat kursunda) etkinliğinde Prof. Dr. Barış Akin ikinci kez eğitmen olarak görev almıştır. 

Ülkemizde Prof. Dr. Barış Akin önderliğinde Böbrek Naklinde önemli başarılara imza atan ekibimiz, dünyada Böbrek naklindeki gelişmelere de katkıda bulunmaktadır.

Böbrek Naklinde Önemli Başarılara İmza Atıyoruz

Tarih 11.7.2017 editor@florence.com
Paylaş