Erkeklerle kadınların farklı biyolojik yapıları, sağlıklarını da değişik şekilde etkiliyor.

Erkeklerle kadınların farklı biyolojik yapıları, sağlıklarını da değişik şekilde etkiliyor. Kadın sağlığıyla ilgili doğru bilinen yanlışları, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil anlattı...

Damar hastalıkları erkek hastalığıdır: Östrojen hormonu, menopoza kadar kalp damar hastalığına karşı kadınları koruyor görünse de sigara, fazla kilo, hareketsizlik hamur işi gıda tüketimi, yüksek tansiyon gibi risk faktörleri olan kadınlar yaşıtlarından daha erken kalp hastalığına yakalanıyor. Üstelik şeker hastası bayanların kalp krizi riskinin, şeker hastası erkeklerden 2 kat fazla olduğu biliniyor.

Kalp krizi belirtileri erkeklerdeki gibidir: Kalp krizindeki tipik göğüs ortasında veya soluna yakın, taş oturmuş gibi olan şiddetli ağrı kadınlarda daha az sıklıkta görünüyor. Kalp krizi geçirmiş kadınların ancak yüzde 30'u bu tipik ağrıyla hastaneye başvuruyor. Bunun yerine, ani gelişen aşırı bitkinlik, terleme, nefes darlığı, bulantı, endişe gibi şikayetler olabiliyor.

By-Pass sonrası hayatta kalma oranları daha yüksektir: Tam tersine kadınların bu durumlarda ölüm oranları erkeklerden daha fazla. Hatta bir araştırmaya göre 50 yaş altı bayanların by-pass ve stent sonrası ölüm oranları erkeklerden 3 kat daha fazla.

Felç daha az rastlanır: Damar hastalıkları erkeklerde en sık kalp kriziyle ortaya çıkıyor. İnme yani felç, ikinci sırada yer alıyor. 55 yaş üstü bayanlarda ise aksine ilk belirti felç veya kalp yetersizliği olarak görülüyor.


HAMİLEYİM İKİ KİŞİLİK YEMEK YEMELİYİM

Araştırmalar hamile kadının günde sadece 300 kalori fazlalığa ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bu da bir büyük ev kurabiyesine denk geliyor. Hamilelikte fazla kilo alan annelerin çocuklarının kalp hastalığına yakalanma ve ölme olasılığının yüzde 30–35 artığı biliniyor.

Anti depresan ilaçlar doğru karar almaya yardımcıdır: Günümüzde en çok kullanılan ilaçlardan olan anti depresanların araştırmalara göre kadınlarda eş seçiminde yanlış değerlendirmelere neden olabileceği iddia ediliyor. Mutluluk hormonu da denilen seratonini etkileyen tipte antidepresan kullananların aşık olamama sorunu yaşayabileceği söyleniyor.

Meme kanseri 40 yaş sonrası hastalığıdır: Çoğunlukla 40 yaş üstünde görülse de hastaların yüzde 5'inin 40 yaş altı olduğunu unutmamak gerekiyor. Anne ve kız kardeşinde meme kanseri olanların daha yakından izlenmesi öneriliyor.

Duygusallık yüzünden daha sık migren atakları yaşarlar. Kadınlarda migren sıklığının daha fazla olduğu doğrudur. Fakat fazla duygusal olmalarından değildir. Bunun nedeni hormonlara ve genetik farklılıklarına ve bu hormonların beyin kimyası üzerine etkisine bağlıdır.

Sekiz saat uyku yeterlidir: Bu kişiden kişiye değişiyor. Kadınların yeterli uyku uyumaması erkeklere nazaran daha fazla psikolojik stres yaratıyor, kanda kalp krizi ve şeker hastalığı riskini artıran bazı kimyasalların artışına neden oluyor

 

MİLLİYET Gazetesi  I 15 Mart 2015

  • Erkeklerle kadınların farklı biyolojik yapıları, sağlıklarını da değişik şekilde etkiliyor.
Tarih 15.3.2015 editor@florence.com.tr
Paylaş