Merkezimizi Yakından Tanıyın

Göz tansiyonu (glokom)

Glokom optik sinirin fonksiyon kaybı ile karakterize görmeyi tehdit eden ciddi bir hastalıktır. Glokom tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Glokomun en sık sebebi göz tansiyonu yüksekliğidir.

Grup Florence Nightingale Hastaneleri Göz Sağlığı Merkezinde, glokom tedavisini nasıl yapıyoruz?

Normal göz içi basıncı ortalama 10-20 mm. cıva basıncı düzeyindedir. Göz içi basıncının 20 mm cıva basıncının üzerinde bulunması çoğunlukla glokomu düşündürür. Glokomlu hastalar, göz içi basınç düzeyi, görme sinirinin ve görme alanının durumu birlikte değerlendirilerek izlenirler ve yine bu bulgulara bakılarak ilaç tedavisine veya ameliyata karar verilir.

İlaç Tedavisi ile hastanın göz tansiyonu, ya gözdeki sıvının üretimini kısarak ya da çıkışını arttırarak düşürülür. Bu iki yöntem için kullanılan ilaçlar her gün belirli aralıklarla alınır ve hayat boyu kullanılır. İlaç tedavisine rağmen hastanın, göz tansiyonu düşmüyor ve görme alanı daralıyorsa; uygulanacak tedavi yöntemi cerrahidir.

Cerrahi tedavide gözün beyaz kısmında bir delik açılır. Dışarıdan görünmeyecek kadar küçük olan bu delikle, gözün içerisindeki fazla sıvı tahliye edilir. Ameliyat sonrası çoğunlukla glokom hastalığı ortadan kalkar. Fakat bu durum tüm hastalarda mümkün olmamaktadır.

Lazer öncelikli olarak; akut glokom krizi tedavisinde ve diğer gözün glokom krizine girmesinin engellenmesinde kullanıyoruz. İkinci olarak kronik glokom vakalarında, göz içinde yapılan sıvının dışa çıkışını kolaylaştırmak için lazer, süzgeç benzeri dışa akım kanallarına uygulanır. Lazerin göz tansiyonu tedavisindeki bir diğer kullanım alanı ise gözün dış kısmındaki, renkli kısmın çevresindeki beyaz bölgeye lazer uygulanılmasıdır.

Sarı nokta hastalığı tedavisi

Makula dejenerasyonu olarak bilinen Sarı Nokta Hastalığı genellikle katılımla geçen, 55 yaş sonrası ve sigara içen, yetersiz beslenenlerde sık görülen, ilerlemesi durumunda görme kaybına yol açabilen gözde makula ismi verilen bölgenin bozulmasıyla karakterize bir retina hastalığıdır.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

1. Kuru Tip Makula Dejenerasyonu: Eğer kuru tip hastasıysanız düzenli aralıklarla göz doktoruna gitmeniz ve koruyucu olarak göz için gerekli vitamin ve mineralleri içeren antioksidan etkili ilaçlar kullanmanız önerilmektedir.

2. Yaş Tip Makula Dejenerasyonu: Bu tip hastalarda oluşan görme kaybı genellikle geri döndürülememekle birlikte, başarılı bir tedavi ile görme kaybının ilerlemesi durdurulabilir ve/veya yavaşlatılabilir.

Günümüzde yaş tip makula dejenerasyonu için uygulanan en güncel tedavi olan göz içi enjeksiyonlar göz merkezimizde uygulanmaktadır. Bu ilaçlar birkaç çeşit olmakta ve hastalığın durumuna göre hangi ilacın göz içine uygulanacağına karar verilir.

Günümüzde daha nadir uygulanan tedavi seçeneklerinden biri de fotodinamik tedavidir. Bu tedavi şekli, ışıkla aktif hale gelen bir ilacın damar içine verilmesini takiben, yakıcı olmayan bir laser uygulamasını kapsayan 2 aşamalı bir tedavi şeklidir.

Katarakt ameliyatı

Günümüzde rutin uygulanan katarakt cerrahisi tekniğinin adı Fakoemülsifikasyon - FAKO'dur. Bu teknikte halk arasında laser diye bilinen ultrasonik titreşimlerle mercek 2-3 mm lik kesiden parçalanır. Parçalanan kısımlar geri emilerek çıkarılır. Sonrasında ise merceğin kapsül içine yeni lens yerleştirilir. Bu teknikte dikiş kullanılmaz. Böylelikle kısa sürede iyileşme sağlanır. Genellikle lokal anestezi altında yapılan bu ameliyat ortalama 15-20 dakika sürmektedir.

Gözlükle vedalaşmak için lazer tedavisi

Lazer göz ameliyatı uygun adaylara yapılmalıdır. 

Lazer göz tedavisi için en uygun kişiler; 18 yaşını doldurmuş, 55 yaş arası, miyop 8, hipermetrop ve astigmatlarda dereceleri 4’e kadar olan kişilerdir. 18 yaşından küçüklerde göz gelişimi henüz tamamlanmamış olduğundan, gözlük numaralarının değişme ihtimali bulunduğundan lazer tedavisi (LASIK, PRK, LASEK) yapılmaz.

Bu tedavi gebeler ve emziren anneler için uygun değildir.

Lazer göz tedavisinin riskleri nelerdir?

Lazer göz ameliyatları yaklaşık 20 yıldır başarıyla uygulanmaktadır. Bu tedaviden elde edilecek sonuç kullanılan teknoloji, gözünüzün yapısı ve cerrahın tecrübesiyle orantılı olarak farklılıklar gösterebilir. LASIK ve PRK operasyonu uygulanmış gözlerde göz kuruluğu olabilir. 3-4 ay suni göz yaşı damlaları kullanmalıdır. Bu durum çok nadiren kalıcı olabilir.

Lazer göz tedavisinde amaç gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmaktır. Bazı hastalarda az veya fazla düzeltme nedeniyle bir miktar gözlük kusuru kalabilir. Bu, korneası uygun olan hastalara ikinci bir lazer tedavisi başarı ile uygulanabilir.

Çocukların göz sağlığı bizim için önemli

Göz hastalıkları çocuk yaşlardan itibaren bulgu verebilir. Bu yüzden çocukların düzenli göz muayenesinden geçirilmesi önemlidir. Merkezimizde çocukların;

• İlk 1 yaşında
• Okula başlamadan önce,
• Okul süresince göz muayenelerini yapıyor, tedavilerini titizlikle planlıyoruz. 

Şeker ve tansiyon hastalarında göz sağlığında deneyimliyiz.

Tam teşekküllü bir hastane olan Grup Florence Nightingale Hastanelerine her gün yüzlerce şeker ve tansiyon hastası başvurmaktadır. Bu bağlamda Göz Sağlığı Merkezimizde de pek çok şeker ve tansiyon hastasının göze dair rahatsızlıklarının tedavisi düzenli olarak sağlanmaktadır.

Şeker ve tansiyon hastalarında damar yapısı bozulur. Şeker hastalığının süresi uzadıkça gözde hasar yapma riski artmaktadır. 

Göz Sağlığı Merkezimizde şeker ve tansiyon hastalarında sıkça görülen retinada yeni oluşan damarların gerilemesini sağlayacak şekilde göz içine kanama, retina dekolmanı ve glokom oluşması lazer ile tedavi edilebilir. Lazer aynı zamanda maküla denilen görme merkezinde ödem (su toplanması) olan hastalarda ödemin azaltılmasında da kullanılır.