Geçirilmiş pelvik enfeksiyon ve kısırlık (infertilite)

Nedensiz ağrı ve kanamalara dikkat!

Pelvik enfeksiyon rahim, yumurtalıklar ve tüplerde oluşan bakteriyel bir hastalıktır. Vajina iltihabı problemi olan kadınlarda, vajinada enfeksiyon oluşturan bakteriler üst kısma çıkarak rahme girer, buradan da tüplere ve yumurtalıklara yayılabilir. Doğum, kürtaj, endometriyal biyopsi gibi işlemler mevcut bakterilerin yayılmasına neden olabilir. Kasık ve alt karın bölgesinde ağrı, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı, adet harici ara kanamalar, sarımsı ya da yeşilimsi vajinal akıntı, ateş, kusma, makat bölgesinde ağrı gibi değişik belirtiler görülebilir. Geçirilmiş pelvik enfeksiyon karın bölgesinde yapışıklık yaparak hamile kalmayı zorlaştırabilir. 

Kimlerde daha sık görülür? 

Pelvik enfeksiyonlar sıklıkla cinsel yolla bulaştıklarından çok eşli cinsel yaşamı olan, veya eşi çok eşli cinsel yaşam sürdüren kadınlarda daha sık görülür. 
Daha önceden pelvik enfeksiyon geçirmiş olmak, yeni takılmış spiral, sosyoekonomik seviye düşüklüğü ve buna bağlı doktora geç başvurma eğilimi diğer önemli etkenlerdir. 


Nasıl oluşur? 

Pelvik enfeksiyon yapma özelliği olan etken sıklıkla ilk önce rahimağzında bir enfeksiyon yapar. Şartlar elverdiğinde daha yukarı çıkarak rahim iç tabakasını, sonra fallop tüplerini, daha da ileri aşamalarda tüplerden dışarı çıkarak pelvis içi diğer organları ve karın iç zarını, çok daha ilerlediğinde ise tüm karın içi organları tutar. 

Rahimağzı enfeksiyon yapma yeteneği olan bakterilerin yukarıya çıkmasını engelleyen bariyer görevi yapar. Bu bariyer progesteron hormonu etkisi altındayken oldukça güçlüdür ve adet kanamasıyla birlikte kanda progesteron seviyesi düşer. Bu yüzden adet kanaması döneminde enfeksiyon daha kolay oluşur. 

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda ilacın içindeki progesteron türevi madde rahim ağzı bariyerinin güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda pelvik enfeksiyon riski azalır. Spiral ipi ise bakterilerin yukarı çıkması için adeta bir merdiven görevini üstlenerek pelvik enfeksiyon ortaya çıkma riskini artırır. Bu riski azaltmak için günümüzde spiraller düzgün yüzeyli ve tek lifli iplik içerirler.


Pelvik enfeksiyonun tehlikesi nedir? 

Pelvik enfeksiyonun hayati tehlikesi dışında en büyük tehlikesi fallop tüplerinde tıkanma veya daralma, pelvis içi organlar arasında yapışıklık yapmasıdır. Bu iki durum da kadının gebe kalamama riskini veya gebelik oluştuğunda bunun bir dış gebelik olma riskini önemli derecede artırır. Pelvik enfeksiyonun diğer bir riski de pelviste yapışıklık ve nedbeler yaparak kadında rahatsız edici boyutlarda kalıcı ağrılara neden olabilmesidir. Geçirilen enfeksiyon sayısı ne kadar fazlaysa tüplerde tıkanma, yaygın yapışıklıklar meydana gelme ve kalıcı bel ve kasık ağrıları oluşma riski o kadar fazladır. 


Nasıl belirti verir? 

Pelvik enfeksiyonun en önemli ve "olmazsa olmaz" belirtileri kasık ağrısı ve akıntıdır. Bu iki belirti dışında adetin düzensizleşmesi, ateş, ishal, idrar yaparken yanma, vajina içi sıcaklığın artması gibi belirtiler de olabilir.


Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz