Füzyon Biyopsi ile Prostat kanserine doğru tanı


Biyopsi, prostat kanserinin tanısında uzun yıllardan beri kullanılıyor. Son yıllarda MR’ın kullanıma girmesiyle beraber, prostat dokusunun içerisindeki kanser şüphesi olan lezyonlar daha iyi görüntülenmeye başladı.

Görüntü, hedefe yönelik Füzyon Biyopsi’de MR ile elde ediliyor. Daha sonra ultrason vasıtasıyla kişiden biyopsi alınıyor. Amaç, prostat kanserinin tanısındaki doğruluğu artırmaktır.

Normal biyopsilerde, kimi zaman küçük lezyonlar tespit edilemeyebilir. Hedefe yönelik Füzyon Biyopsi’de ise doğru noktadan parça alınıyor. Çünkü navigasyon sayesinde problemli bölgenin neresi olduğunu tespit edebiliyor. Biyopside kullanılan iğne herhangi bir sapma olmadan tam kanserli bölgeye uygulanıyor.

Füzyon Biyopsi, hastanın konforunu da artıran bir yöntemdir. Zira tümör tek seferde belirleniyor ve tek seferde biyopsi alınıyor. Doğru tanı, kesin ve net olarak hızlıca konabildiğinden, tedavi planına hızla yön veriyor. Biyopsinin birkaç kez tekrarlanmasına gerek kalmıyor.

Özetle, Füzyon Biyopsi’de, bölgesel ya da genel anestezi uygulanıyor. Biyopsi için örnek alırken hata yapma riski en aza iniyor. Doğru tanı için tekrar tekrar biyopsi yapmaya gerek kalmıyor. Örnek almanın zor olduğu bölgelerde dahi biyopsi yapılabilme şansı veriyor.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz