FUE saç ekim tekniği


Saç cerrahisindeki gelişmelere paralel olarak 2006 senesinden itibaren ülkemizde hızla FUE yöntemine geçiş gerçekleşmiştir.

FUE tekniği “donör saha” dediğimiz her iki kulak üstü ile iki kulak arası saçlı bölgeden saç köklerinizin 0,8 mm çapında silindirik mikro uçlarla tek tek çıkarılması işlemidir. Bu çıkarma işlemi “manuel punch” veya “mikromotor” denilen cihazlarla yapılır. Çıkarılan saç ünitelerine “greft” denir. 1 greft 1’li, 2’li veya 3’lü saç hücreleri içerebilir.

FUE saç ekim tekniği lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. İşlemin başlangıcında yapılan birkaç ince iğne acısı dışında hasta başka acı hissetmez.

Donör saha dediğimiz saçların toplanacağı bölgedeki saçların sıklığı ve kişinin ihtiyacına göre 1 seansta 2000-4500 greftlik (4600-10350 saç teli) transferi gerçekleştirmek mümkündür. Yüksek greft sayılarında yapılacak seansı 2 güne bölerek yapmak mantıklıdır. Doktorunuz saç teli kalınlığınıza ve ihtiyaç olan bölgenize göre kaç grefte ihtiyacınız olduğunu ancak sizi yakından görerek karar verebilir.

Sizin saç ekiminden beklentinizi doktorunuzun çok iyi anlaması ve ona göre kaç seansa ihtiyacınız olduğunun size söylenmesi gerekir.

Saç ekiminde başarılı sonuçlar alabilmek için 3 kriter vardır;

1- Saç hücrelerinizin sağlığı
2- Ekim yapılan bölgenizin bu hücreleri besleyebilme yeteneği
3- Operasyonunuzu yapan ekibin tecrübesi