Fototerapi (Işık Tedavisi)

Hastanın doktor gözetiminde, düzenli ve seanslar halinde derinin ultraviyole ışınlarına maruz bırakılmasıdır. Bu amaçla yapay ultraviyole ışını veren kabin şeklinde cihazlar veya bölgesel uygulamalar için daha ufak cihazlar kullanılır.

Güneş ışınları UVA, UVB ve UVC olmak üzere 3 türdür. Deri hastalıklarının tedavisinde UVB (ultraviyole B) ışınları veya önce ağızdan ilaç alınarak UVA ışınları kullanılır.

UVB tedavisinde deride kızarıklık oluşabilir. Fototerapi etkinliği arttırmak için dışarıdan sürülen veya ağızdan alınan ilaçlarla kombine edilebilir.

Fototerapinin (Işık Tedavisi) kullanıldığı hastalıkların başında; sedef hastalığı, deri lenfomaları, egzama, liken planus gelmektedir. Tedavi öncesinde hastanın deri tipi belirlenerek uygulanacak ultraviyole ışını süresi ve dozu ayarlanır. Uygulama mutlaka kontrollü yapılmalıdır aksi takdirde yanık riski söz konusu olabilmektedir.

Solaryumlarda bu değerlendirme ve kontrol olmadığı için tüm dünyada Dermatoloji Dernekleri tarafından deri kanseri riskini arttırdıkları gerekçesiyle önerilmemektedir.