Estetik Diş Hekimliği

Sosyal yaşantının vazgeçilmez bir parçası olan estetik kavramı; son yıllarda diş hekimliğinin de vazgeçilmez unsurlarından birisi olmuştur.

Gelişen teknoloji ve kullanılan tekniklerin artmasıyla birlikte; diş hekimliğine de, estetik ile ilgili birçok yeni terim girmiştir. Bugün sıklıkla uyguladığımız; pembe estetik, gülüş dizaynı, beyazlatma, bonding gibi işlemler rutin tedaviler arasında yerini almıştır.

"Pembe estetik" ve "gülüş dizaynı" nedir?

Kısaca tarif etmek gerekirse; dişlerin, dişetleri ve dudaklar ile oluşturduğu uyuma ‘pembe estetik’ denir. Pembe estetiğin, tüm yüzle olan uyumunu sağlamak da, ‘gülüş dizaynı’ olarak adlandırılabilir.

Konuşurken, gülerken, yemek yerken, dudaklar kapalıyken, dişler ve yumuşak dokular sürekli bir uyum içinde olmalıdırlar. Özellikle gülümsediğimizde alt ve üst dudak hizasının, görünen dişeti kısmının ve diş boyutunun belirli bir orantı içinde olması gerekir.

Gerekli ölçümler ve analizler yapıldıktan sonra; dişlerde, dişetinde ve dudaklarda yapılacak olan profesyonel girişimlerle, gülüş dizaynı elde edilmiş, pembe estetik sağlanmış olur.

Estetik bir görünüm elde etmek için uygulanan işlemler aşağıda sıralanmıştır.

1- Bleaching (Beyazlatma)

Çevresel veya genetik faktörler sebebiyle, dişlerde oluşan renklenmelerin çeşitli kimyasal ajanlar kullanılarak giderilmesi işlemidir.

Ev ve ofis tipi olarak 2 uygulama seçeneği mevcut olsa da; klinikte, hekim kontrolünde uygulanması tavsiye edilir. Dişlere kalıcı herhangi bir zararı olmayan bu yöntemle; 2-3 tona ulaşan bir beyazlama elde edilir.

Dişlerde; tedaviden sonra basit bir diş hassasiyeti görülebilir, fakat birkaç gün içinde sona erecektir. Tedavinin kalıcılığı günlük ağız hijyenine ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişir.

Özellikle; günlük hayatta sigara, çay, kahve, kırmızı şarap ve renk verici gıdaları çok tüketen bireylerde, bir süre sonra dişlerde renklenme tekrar görülebilir.

Kliniğimizde lazer cihazı kullanılarak yapılan bleaching işlemi ile en mükemmel sonuçlar elde edilmektedir.

2- Bonding

Dişler arasındaki fizyolojik diastemaların (açıklıkların), şekil bozukluklarının, küçük kırıkların, herhangi bir aşındırma yapılmadan, kimyasal yapıştırıcı ajanlar kullanılarak estetik olarak tedavi edilmesi işlemidir.

Çoğunlukla, herhangi bir anestezi uygulamaya gerek duyulmadan, tek seansta biten ve çok iyi estetik sonuçlar alınabilen bir işlemdir.

3- Kuron boyu uzatma

Dişlerin, ağız ortamında görünen kısımlarına ‘kuron’ denir. Çeşitli sebeplerden dolayı; kuron boyunda bir azalma olduğunda veya diğer dişlerle ilişkide orantısızlık meydana geldiğinde basit cerrahi bir girişimle kuron boyu uzatma işlemi uygulanır.

Kliniğimizde uygulanan ‘lazerle kuron boyu uzatma’ işlemi, ağrısız olması, kanama oluşmaması ve işlem sonrası iyileşme çabukluğu gibi birçok avantaja sahiptir.

4- Gingivektomi/Gingivoplasti (Dişeti şekillendirme)

Özellikle pembe estetik sağlamaya çalışırken ve kuron boyu uzatma uygularken başvurulan işlemlerdir. Kole bölgesi dediğimiz; dişetinin, diş ile birleştiği bölgede oluşan düzensizlikleri gidermek, dişeti seviyesini, tüm dişlerde aynı hizaya getirmek ve simetrik bir görüntü elde etmek için, dişetinin şekillendirilmesi işlemidir.

Son yıllarda sıklıkla başvurulan ve kliniğimizde de uygulanan ‘lazerle dişeti operasyonları’; hasta konforu, ağrısız ve kanamasız oluşu ve çabuk iyileşme açısından çok avantajlıdır.

5- Laminate (Porselen veya Kompozit)

Özellikle ön bölgedeki dişlerde; büyük restorasyonlar, şekil bozuklukları, aralanmalar veya orantısızlık gibi problemler estetik görüntüyü olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu sorunları ortadan kaldırmak için dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan yaprak şeklindeki porselenlere ‘laminate’ (lamina) denir.

Dişlerin ön yüzünden çok az bir miktarda aşındırma yapılarak hazırlanan laminalar, özel kimyasal yapıştırıcılar ile dişlere uygulanır.

Porselen veya kompozit esaslı olarak uygulanabilen laminalar, uygun teknik ve doğru endikasyonda uygulandıklarında çok iyi estetik sonuçlar vermektedirler.

Neden lamina?

Laminaların, diğer protetik tedavi seçeneklerine göre en büyük avantajı dişten çok az miktarda madde kaybı yapılması (bazı durumlarda hiç yapılmaz) ve diş dokusunun bütünlüğünün bozulmamasıdır.

Bir diğer tercih sebebi de laminaların, insan dişlerine en yakın ışık geçirgenliğine ve renk seçeneğine sahip olmaları sebebiyle estetik üstünlükleridir.

6- Zirkonyum ve empress (Tam porselen)

Dişlerde, restoratif tedaviyle onarılacak seviyede sağlam doku bulunmadığında; doku bütünlüğünü sağlamak, fonksiyon ve estetik kazandırmak amaçlı, porselen kaplama işlemi uygulanır.

Dişlerden belli miktarda aşındırma yapılarak uygulanan bu yöntemde, kullanılan en estetik materyaller zirkonyum ve empress porselenlerdir.

Neden zirkonyum ve empress?

Restoratif olarak veya lamina tedavisi ile onarılamayacak derecede hasar görmüş dişlerde uygulanan porselen kaplama tedavisinde, kullanılabilecek en estetik materyallerdir.

İnsan dişine en yakın ışık geçirgenliği, diş ve çevre dokularla olan uyumu ve sağlamlığı, diğer materyallere göre en üstün özellikleridir.