Erken doğum taraması

Özellikle erken doğum açısından artmış riski olan gebelerde (çoğul gebelik, daha önce erken doğum hikayesi olan gebeler, rahim anormallikleri olan gebeler ve daha önce rahim ağzı ameliyatı geçirmiş olan gebeler gibi) rahim ağzı uzunluğu transvajinal ultrasonla ölçülerek erken doğum öngörülebilmektedir.

Rahim ağzı kısaldıkça erken doğum riski artmaktadır. Rahim ağzı uzunluğunu 2 boyutlu ultrason ile ölçerek 34. gebelik haftasından önce olabilecek artmış erken doğum riskini yakalamak hedeflenmiştir.

Erken doğum açısından artmış riski olan hastalarda 11-14. haftalarda detaylı anatomik inceleme yapılır. 18-23. haftada detaylı ultrason incelemesinin tekrarının yapılmasında da fayda vardır. Bu ultrasonografi ideal olarak transvajinal yolla yapılmaktadır. Transvajinal ultrasonun yapılamadığı durumlarda transperineal ultrasonda yapılabilir. İdeal olarak ölçümü yapılan rahim ağzı uzunluğunun 25 mm ve altında olması "kısa serviks" olarak adlandırılıp artmış erken doğum riskini göstermektedir.

Rahim ağzı uzunluğunun 27 mm‘nin üzerinde olması ise rahatlatıcıdır. Ancak unutulmamalıdır ki rahim ağzı yani serviks dinamiktir ve kasılma durumunda veya zamanla kısalabilmektedir. Bu nedenle gebenin hikayesine ve durumuna göre seri takipler yapmak gerekebilir. Mesela 23. gebelik haftasında rahim ağzı uzunluğu 15 mm'den daha kısa olan gebelerin %50'den daha fazla bir oranda 32. gebelik haftasından önce doğum yaptığı bilinmektedir.

Son yıllarda kısa rahim ağzı saptandığında basitçe progesteron desteği vererek birçok erken doğum önlenebilmektedir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz