Ergenlikte Anoreksiya ve Bulimya

Anoreksiya nervoza veya Bulimya nervoza olarak isimlendirilen hastalıklar, kişilik yapısı olarak mükemmelci, çalışkan ve hırslı çocuklarda daha çok görülür.

İki hastalığın görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bunlar gelişmiş toplumların hastalığı olarak tanımlanabilir mi?

Evet, büyüme ve gelişme bozuklukları artık gelişen toplumların da sorunudur. Yapılan çalışmalar 16-18 yaş grubundaki her 100 kişiden birinde yeme bozukluğu olduğunu göstermektedir. Hastalık kızlarda daha sık görülmektedir. Bulimya yani yemekten sonra kusma, anoreksiya nevroza hastalığından daha sık görülmektedir.

Bu hastaların ailelerinde de iştah ve yeme bozukluklarına rastlanır. Bu çocuklar kişilik yapısı olarak mükemmelci, çalışkan ve hırslı çocuklardır. Hastalığın ortaya çıkmasında tetikleyici bir olay olabilir. Zayıflama niyetiyle diyet yapmaya başlama, ebeveynlerden birinin kaybı, ağır stres (sınav, ameliyat) gibi.

Aile Anoreksiya nevroza hastalığını nasıl anlayabilir?

• Ergende, kısa sürede hızlı kilo kaybı (vücut ağırlığının yüzde 20’si),
• Kilo verdikçe azalmayan şiddetli obezite korkusu,
• Yaş, cins ve boyuna göre ideal vücut ağırlığından belirgin ölçüde zayıf olduğu halde kendisini veya vücudunun bir parçasını sürekli olarak faza yağlı-şişman hissetmek,
• Yaş, cins ve boya göre normal olan vücut ağırlığını dahi korumayı kabul etmeme,
• En az üç defa başlamış adetlerin kesilmesi veya 15 yaşına kadar adetlerin hiç başlamaması.

Anorektiklerin bir kısmı yemek yemeyi reddederler, diğer bir kısmı da yedikten sonra kusarlar. Bu hastaların bazılarında yemek yeme ile cinsellik arasında ilişki kurma söz konusudur. Bu çocuklar daha çok aileleri tarafından kollanan, ailelerine aşırı bağımlı çocuklardır.

Bulimiya hastalığı nasıl anlaşılır?

Bulimiya tanısında gerekli olan kriterler ise şunlardır;

• Çoğu zaman iki saat veya daha kısa süre içinde hızlı ve çok yemek yeme,
• Yemek yendikten sonra bunun etkilerini değişik yollarla azaltmaya, bertaraf etmeye çalışmak.

Hastalarda tercih genellikle kusma şeklindedir ancak bu amaçla aşırı egzersiz yapma, laksatif veya diüretik gibi ilaç kullanımı da söz konusu olabilir.

Anoreksia hastalığının tedavisi nasıl yapılıyor?

Anoreksiya nevroza, hastaların yüzde 10’unun kaybedildiği ağır bir hastalıktır. Hastalara psikiyatrist desteği gerekir. Vücutta meydana gelmiş olan metabolik dengesizlikler içinde mutlaka tıbbi destek gerekir. Ailelerin bu konuda çok bilinçli olmaları ve hastalığın başında çocuklarını tedavi için doktora getirmeleri gerekir. Hastalık ilerlemeden önlem alınırsa, tedavi başarılı olur.

İlgili Yazılar: