Epididimit

Epididim yumurtaların üzerinde ve çevresinde yerleşmiş oluşumlardır. Yumurtalar tarafından yapılan sperm hücrelerinin taşınması, depolanması ve olgunlaşmasından sorumlu organlardır.

Bir erkekte torbalarda (skrotum) ağrı varsa hemen hemen en sık konulan tanı, kronik veya akut epididimitdir (epididimin iltihabı). Akut epididimit genellikle, kronik tipe göre daha ağır bir tablo yaratır ve burada daha fazla olmak üzere torbalarda kızarıklık ve şişlik ile beraber ağrı vardır. Altı haftadan daha uzun süren epididimite kronik adı verilir.

Epididimitte şikayetler nelerdir?

Epididimit şikayetleri arasında sıklıkla, skrotal (torbalarda) ağrı ve şişlik vardır. Ağrı ve şişlik, orta veya ileri derecede olabilir. Bazen epididim iltihabı o kadar ilerler ki hasta ağrıya bağlı olarak yürüyemez. Bazen de iltihap ilerleyerek karşı yumurtaya da sıçrayabilir. Bu durumdaki hastalarda ateş görülebilir ve hatta nadir olarak da abse oluşumu izlenebilir.

Epididimit olgularının çoğu ağır değildir ve hastalarda aşırı şişlik veya ağrıya neden olmaz. Ağrının günün ilerleyen saatlerinde daha belirgin hale gelmesi tipiktir. Uzun zamandır kabul edilen bir görüşe göre zorlanma veya zorlayıcı iş yapmak epididimit gelişiminde rol oynayabilmektedir. Günümüzde ise bu görüş eski popülerliğini kaybetmiş ve iltihabi olayların hastalıkta daha fazla rol oynadığı kabul edilir olmuştur.

Epididimite yol açan bakterilerin çoğu diğer idrar yolları iltihaplarına nede olan bakterilerdir. Epididimite neden olan bir başka etken de belsoğukluğuna (gonore) yol açan bakterilerdir. Ülkemizde bunların yanısıra tuberküloz (verem) mikrobu da epididimite yol açabilmektedir.

Tedavi nasıl yapılır?

Akut epididimitin tedavisi tüm dünyada standart olmuştur ve etkilidir. Tedavide antibiyotik tedavisinin yanı sıra, yatak istirahatı ile beraber yumurtaların yukarıda durmalarını sağlayacak suspansuarların kullanılması ve ağızdan kullanılacak iltihap giderici ilaç kullanımı yer almaktadır. Tedavide her birinin önemi vardır.

Kronik epididimit daha problemlidir. İlk tedaviye rağmen genellikle şikayetler devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda ikinci bir kür tedavi uygun olabilmektedir. Bunun ötesinde daha uzun süreli iltihap giderici ilaçların kullanımı önerilmektedir. Cerrahi tedavi en son seçenektir.