El bilek ağrısı (karpal tünel sendromu) ve akupunktur

Karpal tünel sendromu, bilekte kemikler ve bağ dokularının oluşturduğu tünel içinden geçen median sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkan ağrılı bir durumdur. Tünelin içerisindeki bağların ve tendonların şişmesi median sinirine baskı yapar ve yakıcı bir ağrı hissi oluşturur. Bu ağrılar özellikle elin üç parmağında (baş parmak, işaret parmağı ve yüzük parmağı) uyuşma, yanma, karıncalanma yakınmaları oluşturur.Şikayetler geceleri artar. Bilek güçsüzleşir ve kişinin cisimleri kavraması zorlaşır.
Karpal tünel sendromu genellikle ellerini kullanarak yorucu ve tekrarlayıcı işler yapan kişilerde (marangozlar,tamirciler, bilgisayar kullananlar, müzisyenler, ev işi yapan hanımlar gibi...) sıkça görülür.
Karpal tünel sendromunun akupunkturla tedavisi üzerine yapılan bir araştırma daha önce cerrahi müdahaleyle tedavi edilen ancak istenilen sonuca ulaşılamayan 14 kişinin de içinde bulunduğu 36 hastanın 35'inde akupunktur tedavisinin olumlu sonuç verdiğini göstermiştir. (G.S.Chen "The Effect of Acupuncture Treatment on Carpal Tunnel Syndrome" Am.Acupunct 18(1990):5-9)

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz