Duruş ve Yürüyüş Bozuklukları

Duruş bozukluklarının en sık sebepleri, ergenlik dönemine yakın boy uzamasının hızlı olduğu dönemlerde, kaslardaki boy uzaması, gelişimi ve güçlenmesinin, kemik gelişimine göre daha geriden gelmesidir.  

Okul çağı döneminde, sınıf içinde, evde ders çalışırken, televizyon izlerken oturma bozuklukları, ağır çantaların taşınma şekli zamanla kalıcı duruş bozukluklarına dönüşebilir. Özellikle tek taraflı çanta taşınması omurgada yana eğrilik olan skolyoz oluşumuna neden olabilir.

Ergenlik döneminde arkadaşlarından daha uzun boylu olanlarda, kamburluğa eğilim ortaya çıkar; bazen uzun boyluluktan utanma duygusu, bazen yakın konuşabilmek için daha kısa olanlara sürekli eğilmenin alışkanlık hale gelmesi, kambur (kifoz) duruşun yerleşmesine sebep olur. Ergenlik döneminde genç kızlarda utanma hissiyle kambur ve omuzlar önde duruş şeklinde yürüyüş bozukluğu görülebilir.

Yürüyüş bozuklukları genellikle kasların güzçsüzlüğüne bağlı olarak gelişir.

Osteomalazi kemiklerde kalsiyum yoğunluğunun azalması ile karakterize, yoğun kemik ağrısının görüldüğü hastalıktır. Osteomalazinin ileri evrelerinde kemiklerde eğrilikler ortaya çıkar. Bu eğrilikler sonucu kas güçsüzlüğü oluştuğunda hastalarda yürüyüş bozukluğu görülür.